Archwium > Numer 450 (02/2011) > Felietony > Przyjemności i samych sukcesów

Przyjemności i samych sukcesów

Nie wiem, czy to maniera poznańska, czy też ogólnopolska? Nie wiem, czy ci, którzy składają mi takie życzenia, są do końca świadomi, co mówią. Może powtarzają za innymi, próbując opanować emocje? Jakież ubogie i straszne byłoby życie, gdyby zasady przyjemności i sukcesów rządziły nami i były wyznacznikami ludzkiego szczęścia. Zniknęłyby braterstwo i bezinteresowność, a dążenie do przyjemności zdominowałby nasze życie, czyniąc zeń brutalną walkę. Podobnie rzecz się ma z sukcesem.

Przed świętami, przyjmując życzenia i przeglądając te nadesłane, niemalże na każdej kartce (z wyjątkiem tych od zakonnic) pojawiało się to samo: dużo przyjemności i samych sukcesów. Siedziałem zatem kilka godzin, wrzucając te wszystkie przyjemności i sukcesy do kosza, a studenci, którzy mi asystowali, wynosili jeden worek za drugim. Źle się czuję, gdy ktoś życzy mi smacznego na rozpoczęcie jedzenia oraz przyjemności i samych sukcesów. To nie jest poziom mojego życia, to nie jest miara moich dokonań, to nie jest klimat, w którym mi dobrze.

To nieprzystawanie słowa do rzeczywistości jest okropne, mało – bolesne. Ktoś powie: nadwrażliwiec. Ale smacznego życzyło się wtedy, kiedy nie było lodówek i ludzie zjadali coś niesmacznego, aby się nie zmarnowało. Teraz wszystko jest smaczne, a życzenie smacznego podważa zaufanie do gospodarza, że ewentualnie mogłoby nam coś nie smakować i trzeba się dodatkowo zachęcać, aby coś włożyć do ust.

Gorsza natomiast jest ta życzona powszechnie przyjemność. Obrzydliwy standard. Przyjemności! – mówi się w Poznaniu na pożegnanie. Raz się zdenerwowałem i odpo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Poślij nas!

Beatyfikacja i co dalej?

Radość kapłaństwa

DOBRZE, ŻE TU JESTEŚMY

Motywy estetyczne


komentarzeFacebook