Archwium > Numer 453 (05/2011) > Orientacje > Kino akcji wewnętrznej

Kino akcji wewnętrznej

Erratum
reż. Marek Lechki Wyst. Tomasz Kot, Ryszard Kotys
Polska, 2010

Krynica złotych myśli, czyli Inżynier Mamoń z Rejsu suchej nitki nie zostawił na polskich filmach, w których według niego „w ogóle brak akcji jest”. A ja lubię, kiedy niby nic się nie dzieje, i cieszę się, że w polskim kinie jeszcze zdarzają się takie produkcje. Erratum to pełnometrażowy debiut reżyserski Marka Lechkiego, zbierający nagrody nie tylko w Polsce – m.in. dwie statuetki na zeszłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – ale i na świecie. Odtwórca głównej roli miał twardy orzech do zgryzienia, ponieważ reżyser się uparł, by zrobić film ascetyczny, odarty z rozbuchanych środków wyrazu, pokazujący „jedynie” zmiany zachodzące w duszy bohatera. Tomasz Kot (filmowy Michał Bogusz) bardzo dobrze poradził sobie z tym wyzwaniem, po raz kolejny udowadniając, że jest świetnym aktorem dramatycznym.

Stop-klatka

Michał Bogusz ma żonę, dziewięcioletniego syna i pracę, za którą nie przepada. Chce wziąć wolne, bo zbliża się Pierwsza Komunia dziecka, ale szef stawia mu ultimatum: najpierw przywieź mi ze Szczecina auto sprowadzone ze Stanów, potem dam ci urlop. Szczecin – rodzinne miasto Michała – nie jest krainą sielankowych wspomnień cudownego dzieciństwa i szalonej młodości. To synonim porażki i niezałatwionych spraw, dlatego główny bohater nie zamierza spędzić w nim wiele czasu, żeby nie obudzić demonów przeszłości. Chce odebrać samochód szefa i jak najszybciej wracać do swojego pozornie poukłada (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KIEDYŚ CIĘ ZNAJDĘ

KOBIETY, NIE ANIOŁY

ROZGRZESZYĆ SPOWIEDNIKA

To nie są nasze twarze

NAWRÓCENI NA SLOW LIFE


komentarzeFacebook