Archwium > Numer 427 (03/2009) > Antypopielec > Wolność płynąca z rezygnacji

Wolność płynąca z rezygnacji
Szalony konsumpcjonizm ogranicza naszą wolność, a często narusza godność. "Nie chcę być niewolnikiem pewnych rzeczy. Mam swój wewnętrzny świat, który daje mi jakąś niezależność" - mówiła nieżyjąca już aktorka Krystyna Feldman, znana z życiowego ascetyzmu.

Szukałam księżyca
i znalazłam go,
oto on,
błyszczy w środku nocy.
Szukałam mojego kota
i znalazłam go,
oto on
mruczy przy ogniu.
Lecz teraz
nic już więcej nie mam
do szukania,
do znalezienia;
mam wszystko co mi potrzeba

Helene (8 lat) żyjąca w jeden ze wspólnot L’Arche

We Francji od 50 lat istnieją złożone z osób świeckich wspólnoty zwane L’Arche (Arka). Są całkowicie niezależne ekonomicznie, co pozwala im na wyłamanie się z praw rządzących rynkiem i uwolnienie od współczesnego konsumpcjonizmu. Ich założycielem był Lanza del Vasto zafascynowany ideami Ghandiego. Członkowie L’Arche żyją z pracy swoich rąk, doskonalą się wewnętrznie. Nie używają prądu (pralek, lodówek, telewizorów…) i samochodów. Podobna wspólnota powstaje (to już druga próba) w Dębem w Polsce.

Ci, których nie stać na tak radykalne wycofanie się ze świata, a buntują się przeciwko totalnemu materializmowi i konsumpcjonizmowi, żyją bez telewizora, komórek, Internetu, nie kupują gadżetów…

Krystyna Feldman, aktorka, zmarła w 2007 roku: „(…) nie mam lodówki ani pralki. (…) nie mam samochodu (…). Nie mam komórki ani (…) komputera. Nie chcę być niewolnikiem pewnych rzeczy. (…) Poza tym mam też ten swój wewnętrzny świat, który daje m (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Daina Kolbuszewska - autorka książek o Poznaniu; prowadzi prelekcje i wycieczki po Poznaniu; od kilku lat zajmuje się losami małych niemieckich sierot wywiezionych z Breslau w 1944 r.; z wykształcenia muzykolog i psycholog, przez 10 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Egzotyczny barok

Spotkanie wizjonerów

O przewadze głosów chłopięcych

Niezwykła opowieść o Bachu

Il Diavolo


komentarzeFacebook