Archwium > Numer 427 (03/2009) > Felietony > Jubileusz Ojca Antoniego

Jubileusz Ojca Antoniego

Od czasu, kiedy rozleciał się mój rodzinny dom, kiedy rodzice umarli, a bracia się rozpierzchli po świecie, każda okazja jest dobra, aby wrócić do Prudnika, gdzie się urodziłem i spędziłem najwcześniejsze lata, zanim wstąpiłem do dominikanów. Tym razem jedziemy z Wojtkiem na uroczystość 35lecia święceń kapłańskich ojca Antoniego Dudka, franciszkanina. Jedziemy do Prudnika, do klasztoru w Lesie, tam gdzie był więziony Prymas Wyszyński.

Po drodze w Białej, już koło Prudnika, odwiedzamy mojego wychowawcę i profesora od polskiego z liceum pana dr. Kazimierza Kasicza. Przyjmuje nas serdecznie i przekazuje smutną nowinę: tydzień temu zmarł mój kolega z liceum Heniek Orlik. Byliśmy razem ministrantami, potem on poszedł do wojska, bo chciał być pilotem, ale zdrowie mu nie pozwoliło, więc wylądował w koszarach w Prudniku. Za wierność wierze i Kościołowi szarpali go i nie miał lekko. Z jego przyszłą żoną Haliną tańczyłem na balu maturalnym.

Szybko przelatujemy młode lata (omijając ich groźbę) i żegnamy się pospiesznie, aby zdążyć na popołudniową uroczystość w klasztorze. Na pożegnanie dostaję słoik miodu z pasieki profesora.

Antoni wygolony i pachnący jak z obrazka. Zjeżdżają się współbracia franciszkanie. Jest miejscowy dziekan. Mały klasztorny kościółek nabity. Na wejście grają trąby jubileuszowe, podniośle śpiewają chóry z importu, z niedalekiego Głogówka. Zanim pójdziemy na proszoną kaszankę z kiszonymi ogórkami (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Usprawiedliwienie płytkości

APER DE SILVA

O TYM, JAK MATKA BOSKA SPIESZYŁA SIĘ NA OSTATNIĄ WIECZERZĘ

Polonez kardynała Schönborna

Wierzę w zmartwychwstanie


komentarzeFacebook