Archwium > Numer 419 (07/2008) > Rozmowa w drodze > Co przetrwa próbę czasu?

Co przetrwa próbę czasu?

Czy książki mogą przemieniać rzeczywistość?

Na pewno! Niestety, są takie, które popchnęły rzeczywistość w ślepy zaułek. Przykładem są choćby dzieła twórców komunizmu czy nazizmu z ich fałszywą ideologią. Ceną zapłaconą za tak przekształconą rzeczywistość były miliony ludzkich istnień.

Czy wydając książkę, zastanawiasz się, jak ona wpłynie na rzeczywistość?

Nie. Bo u mnie dochodzi do głosu dusza naukowca. Mimo że mam opinię wydawcy konserwatywnego, bo publikuję dużo książek o takim charakterze, to gdyby doszło do sytuacji, że nie byłoby na rynku książek tak paskudnych osobowości historii, jak np. Stalin, to stwierdziłbym, że trzeba je wydać, żeby ludzie je poznali. Bo to nie sama książka determinuje rzeczywistość, tylko to, jak zostanie wykorzystana jej treść. Myślę, że książek nie warto cenzurować.

Zadając poprzednie pytanie, miałem inną intencję. Czy starasz się wydawać książki, które odcisną na rzeczywistości ślad transcendencji?

Książek jest wiele i z tej masy możemy chcieć wybrać takie, które są wartościowe i mogą wiele dobrego uczynić. Mamy jednak ograniczone możliwości. Nie wiemy, czy książka się sprzeda, jakie jest na nią zapotrzebowanie, jakie skutki może wywołać. Kto w XIX wieku był w stanie przewidzieć, jak zaowocują teorie Marksa, które dla ówczesnych intelektualistów były teoriami ciekawymi? Który z nich mógł przewidzieć, jak one się wynatu (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tadeusz Zysk - ur. 1953, absolwent socjologii i psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1982-1990 adiunkt w Instytucie Psychologii PAN, od 1990 do 1993 współwłaściciel, prezes i redaktor naczelny Domu Wydawniczego Rebis, od 1993 właściciel - wraz z żoną - Zysk i Ska Wydawnictwo, ojciec czterech synów. (wszystkie teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

Wojciech Prus OP - ur. 1964, dominikanin, doktor patrologii, studiował w Krakowie i Rzymie, przez osiem lat był dyrektorem Wydawnictwa "W drodze", obecnie jest duszpasterzem wspólnoty Lednica 2000. Mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Apostolstwo świeckich dominikanów

SIEDEM PODOBIEŃSTW I JEDNA RÓŻNICA

SUROWOŚĆ I ŁAGODNOŚĆ

Odwrotny kierunek

MIŁOSIERDZIE DLA NIEMORALNYCH


komentarzeFacebook