Wizja

Podczas którejś inauguracji roku akademickiego na poznańskim uniwersytecie zaczepił mnie profesor Gerard Labuda, wybitny polihistor i powiedział: „Wie ojciec co, ja tam w cud zrośnięcia się ciała świętego Stanisława to nie wierzę, ale wierzę, że ten cud, i to jeszcze większy, dokonał się na zupełnie innej płaszczyźnie, a mianowicie – Polska się zrosła. To był najprawdziwszy cud świętego Stanisława, niech mi ojciec wierzy”.

Pierwsze pokolenie dominikanów, które z entuzjazmem rozbiegło się po Polsce, głosząc Chrystusa, stworzyło wizję zjednoczonej Polski na podstawie żywota świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Legendę tę po raz pierwszy zapisał dominikanin Wincenty z Kielczy i uczynił z postaci biskupa krakowskiego symbol: tak jak zrosło się ciało świętego Stanisława, tak zrośnie się Polska rozbita na dzielnice i połączy się znowu w jedno królestwo. Ta wizja kształtowała wyobraźnię władców, możnych i duchowieństwa. Ta wizja stawała się pragnieniem. Niepodobna nie doceniać, jak szeroki oddźwięk znalazła w kraju wizja sformułowana w tym żywocie świętego Stanisława, który był od schyłku wieku XIII aż po wiek XV, kiedy to zastąpił go żywot Długoszowy, jednym z najczęściej czytywanych zabytków naszego dziejopisarstwa. Jak głęboko zapadła ta wizja w serca i umysły następnych pokoleń, niech świadczy fakt, że z kultem świętego Stanisława walczyli zaborcy, a nawet ostatnimi czasy komuniści, nie godząc się na pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II w maju, ale przenosząc j (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Niewykorzystane źródła energii

Taras z widokiem na Rzym

KARDYNAŁ STANISŁAW

Duszpasterstwo to jednak budowanie

Wieczory nad Lednicą


komentarzeFacebook