Archwium > Numer 415 (03/2008) > Orientacje > "Bóg nie jest urojeniem" Alistera i Joanny McGrath

"Bóg nie jest urojeniem" Alistera i Joanny McGrath

Alister McGrath, Joanna Collicutt McGrath Bóg nie jest urojeniem przeł. Jerzy Wolak Wydawnictwo WAM, Kraków 2007, 132 s.

Książka McGrathów jest głosem w dyskusji, która przetoczyła się po wydaniu dzieła Richarda Dawkinsa Bóg urojony. Autor Boga urojonego dowodzi, że osiągnięcia nauk przyrodniczych w sposób konieczny prowadzą każdego uczciwie myślącego człowieka do ateizmu. Praca McGrathów Bóg nie jest urojeniem to krytyczna analiza tezy Dawkinsa oraz jego argumentacji.

Alister McGrath ukończył chemię i obronił doktorat z biofizyki molekularnej na Oksfordzie. Jako ateista postanowił nie opierać swego światopoglądu na stereotypowych sądach o chrześcijaństwie, lecz sprawdzić, czym jest ono w istocie. Doprowadziło go to do nawrócenia i podjęcia studiów teologicznych. Obecnie jest profesorem historii teologii na Oksfordzie. Jego żona Joanna Collicutt McGrath specjalizowała się w neuropsychologii klinicznej, po czym podjęła studia teologiczne. Obecnie wykłada psychologię religii w Heythrop College Uniwersytetu w Londynie.

Celem książki McGrathów jest „krytyczne starcie z argumentacją nakreśloną na kartach Boga urojonego”. Starcie nie polega wyłącznie na wytykaniu Dawkinsowi nieścisłości i błędnych interpretacji, ale stanowi dyskusję z najbardziej reprezentatywnymi punktami jego poglądów. Można je sprowadzić do czterech tez: wiara w Boga jest niebezpiecznym urojeniem, które nale (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Katolicy na nabożeństwie protestanckim

okladka

okladka

Śmierć Mojżesza

Ankieta 1998


komentarzeFacebook