



Alister McGrath, Joanna Collicutt McGrath Bóg nie jest urojeniem przeł. Jerzy Wolak Wydawnictwo WAM, Kraków 2007, 132 s.
Książka McGrathów jest głosem w dyskusji, która przetoczyła się po wydaniu dzieła Richarda Dawkinsa Bóg urojony. Autor Boga urojonego dowodzi, że osiągnięcia nauk przyrodniczych w sposób konieczny prowadzą każdego uczciwie myślącego człowieka do ateizmu. Praca McGrathów Bóg nie jest urojeniem to krytyczna analiza tezy Dawkinsa oraz jego argumentacji.
Alister McGrath ukończył chemię i obronił doktorat z biofizyki molekularnej na Oksfordzie. Jako ateista postanowił nie opierać swego światopoglądu na stereotypowych sądach o chrześcijaństwie, lecz sprawdzić, czym jest ono w istocie. Doprowadziło go to do nawrócenia i podjęcia studiów teologicznych. Obecnie jest profesorem historii teologii na Oksfordzie. Jego żona Joanna Collicutt McGrath specjalizowała się w neuropsychologii klinicznej, po czym podjęła studia teologiczne. Obecnie wykłada psychologię religii w Heythrop College Uniwersytetu w Londynie.
Celem książki McGrathów jest „krytyczne starcie z argumentacją nakreśloną na kartach Boga urojonego”. Starcie nie polega wyłącznie na wytykaniu Dawkinsowi nieścisłości i błędnych interpretacji, ale stanowi dyskusję z najbardziej reprezentatywnymi punktami jego poglądów. Można je sprowadzić do czterech tez: wiara w Boga jest niebezpiecznym urojeniem, które nale (...)

Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.