Archwium > Numer 410 (10/2007) > Aniołowie Stróżowie > Niebiescy ciosacze kamieni

Niebiescy ciosacze kamieni
O Aniołach na wspomnienie naszych Stróżów

Niegdyś powagą i grozą płomienni –
stali się dzisiaj wspomnieniem i echem. (…)
A dla mnie – niczym i wszystkim zarazem.
Bolesław Leśmian

Na Wawelu przy wielkich drzwiach z monogramem Kazimierza Wielkiego przycupnął w XIV wieku Archanioł Michał. Turyści wchodzą i wychodzą z katedry, raczej nie zauważając tej jednej z najładniejszych rzeźb na Wawelu.

Intuicja Leśmiana wskazuje na istotę anielskości. Aniołowie są nieustannie obecni w naszym życiu, a zarazem nieustannie odsyłają do Boga. Są niczym i wszystkim. Nawet imiona – tych najbardziej znanych i najważniejszych – o tym przypominają: Michał – „Któż jak Bóg”; Gabriel – „Moc Boża”; Rafał – „Bóg uzdrawia”. Ukrywają się za Bogiem i codziennością: „Aniołom swoim każe cię pilnować, / Gdziekolwiek stąpisz, którzy cię piastować / Na ręku będą, abyś idąc drogą / Na ostry kamień nie ugodził nogą” (Ps 91, przekład J. Kochanowskiego). Tobiaszowi anioł Rafał tłumaczy: „To, że byłem z wami, nie było moją zasługą, lecz było z woli Bożej. Jego uwielbiajcie przez wszystkie dni i Jemu śpiewajcie hymn” (Tb 12,18).

Aniołowie myślą i kochają całkowicie i bezinteresownie. To czyni ich przezroczystymi. Dobro, które rodzi się z myślenia i kochania, staje się bezinteresowne, pełne i dyskretne. Zresztą to zwrócenie uwagi na myślenie niesie ze sobą ważną w (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Krzysztof Popławski OP - ur. 1964, dominikanin, przez trzy lata misjonarz na Tajwanie i w Chinach, w latach 2006?2014 prowincjał polskich dominikanów, obecnie jest socjuszem generała zakonu ds. Europy Wschodniej i Środkowej, autor m.in. "Roku taty" i "Oczka. Miniatur (anty)klerykalnych". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WOLNOŚĆ DARU

Ikona Dobrego Pasterza

OKNA I ALEJE

Rzym i Pekin: dwa oblicza z tego samego źródła?

TELEFON ODBIERAM BEZ OBAW


komentarzeFacebook