Kryzys Kościoła
Tragedia posoborowej teologii polega na tym, że po zdetronizowaniu nieadekwatnej wizji neoscholastycznej nie powróciła do starożytnej mądrości ukazywanej przez Ojców Kościoła i średniowiecznych mistrzów, ale skierowała się ku różnym formom nowożytnej filozofii.

W tekstach poświęconych papieżowi Benedyktowi XVI wiele mówiono o jego doświadczeniach związanych z zamieszkami studenckimi na Uniwersytecie w Tybindze w 1968 roku. W tych przeżyciach upatruje się najlepszego wyjaśnienia rzekomego przełomu intelektualnego, który z młodego, progresywnego teologa soborowego uczynił ikonę konserwatywnej reakcji w teologii i polityce kościelnej. Jest w tym zapewne trochę racji, Ratzinger nie był zresztą jedynym europejskim intelektualistą, którym wstrząsnęły ówczesne ekscesy faszystów lewicy. (Wszyscy znamy definicję neokonserwatysty: liberał, który stał się ofiarą rozboju).

Nadmierne podkreślanie doświadczeń z Tybingi może jednak prowadzić do przeoczenia spójności metody teologicznej i wizji nowego papieża. W czasach seminarium i studiów uniwersyteckich Ratzinger gorliwie korzystał z odnowy w teologii i duszpasterstwie, która rozpoczęła się przed II wojną światową i kwitła w latach 40. i 50. Podzielał pogląd, że teologia scholastyczna „nie była już narzędziem zdolnym wprowadzić wiarę we współczesną debatę”, że teologia musi znaleźć nowy język, nową otwartość. Nie może się już zadowolić byciem „teologią encyklikową”, potrzebuje przestrzeni, by móc oddychać. Kontynuując swoje studia teologiczne, Ratzinger opisywał panujące „za granicą poczucie radykalnej zmiany”,

atmosferę teologii, która ma odwagę zadawać nowe pytania, i duchowo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Joseph A. Komonchak - wykłada eklezjologię na Catholic University of America, w Waszyngtonie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

GDZIE JEST MOJE MIEJSCE?

Boża przedwiedza i ludzka wolność

Pan Bóg mówi dużymi literami

Rodzina w społeczności świata

Słowo zasiane


komentarzeFacebook