Archwium > Numer 386 (10/2005) > Felietony > Pocałunek Breżniewa, sygnet Putina

Pocałunek Breżniewa, sygnet Putina

Jeden z najbardziej namiętnych pocałunków XX wieku był dziełem Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Sowiecki wódz gorąco wpijał się także w usta Wojciecha Jaruzelskiego, Janosa Kadara czy Gustava Husaka. Skąd tak silny żar i uczuciowości w zimnym, oficjalnym świecie partyjnej nomenklatury?

Otóż był to głęboko zakorzeniony w tradycji wschodnich satrapii sposób sprawdzania lojalności wasala. Nie da się bowiem szczerze odwzajemnić tak głębokiego pocałunku bez ładunku pozytywnego uczucia. Jeśli czujesz do swego pana niechęć, pogardę czy nienawiść, to akt taki cię zdradzi. Mężczyzna nie jest w stanie wejść w tak intymny kontakt z drugim mężczyzną bez otwarcia się na niego – w przeciwnym razie nie będzie potrafił ukryć obrzydzenia, które takie zbliżenie w nim wywołuje. Nie odbywa się to na poziomie umysłowym, lecz poza naszą kontrolą – na poziomie emocji i afektów. Gdy zwierzchnik wyczuwał w pocałunku swego wasala dystans, udawanie, wzdrygnięcie się czy brak spontanicznej żarliwości – test na lojalność wypadał niepomyślnie. Od tej pory pan wiedział, że nie może polegać na swoim słudze.

Nie wiadomo, w jakim stopniu pocałunki Breżniewa były wyrachowane, jak dalece instynktowne, jak bardzo zaś wyuczone – doskonale wpisywały się jednak w ciąg tradycji azjatyckiego despotyzmu, przenosząc zachowania sprzed stuleci w realia XX wieku. Zgadza się to z twierdzeniami wielu rosyjskich historyków (m.in. Mikołaja Trubeckoja, Lwa Karsawina czy Lwa Gumilowa), którz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Grzegorz Górny - ur. 1969, redaktor naczelny kwartalnika "Fronda", publicysta i reportażysta, autor wielu artykułów, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Modlitwa papieża i "niezbawiony aktywizm"

Indie i nowa ewangelizacja Europy

W katakumbach

W Dolinie Poległych

O policzkowaniu


komentarzeFacebook