Archwium > Numer 384 (08/2005) > Pokusa niewiary > Doświadczyć pustego miejsca

Doświadczyć pustego miejsca

Od lat zajmuje się Pan problematyką zła — analizuje Pan myśl filozoficzną Włodzimierza Sołowjowa, Fryderyka Nietzschego, Mikołaja Bierdiajewa, Mariana Zdziechowskiego. Czy przyglądanie się złu z pozycji filozofa służy oswajaniu zła?

Filozofia nie wymyśliła sobie problemu zła, zajmuje się nim, bo ono jest. Wszyscy się zmagamy ze złem, dlatego każdy na swój sposób jest filozofem. Zjawisko zła można tłumaczyć wielorako, ale koniec końców trzeba popatrzeć na nie z perspektywy filozoficznej. I czyni tak zarówno filozof, jak i cierpiący człowiek, którego zło dosięgło.

Czy można poznać istotę zła, skoro przejawia się często jako coś subiektywnego, istniejącego w doświadczeniu pojedynczego człowieka?

Poznawanie zła jest jak rzucanie płonącej pochodni w ciemność. Tylko przez moment możemy ją rozjaśnić. Można by rzec: światłość w ciemnościach świeci i ciemność światłości nie ogarnia, ale z drugiej strony ta ciemność nie ustępuje, światłość nie może jej pojąć. Dlatego ludzki rozum nie jest w stanie jej przeniknąć i rozproszyć. Jeden z mistrzów zen powiada: nie zajmuj się dobrem i złem, bo dobro i zło to szaleństwo. Sporo w tym racji.

Co filozofia wie na temat natury zła?

Zło jest nie tylko przedmiotem w dziedzinie poznania naukowego, ale i czymś, co nas wciąga, w co jesteśmy zaangażowani egzystencjalnie. Zła nigdy nie możemy przekształcić w przedmiot, nie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Krasicki - ur. 1954, filozof, dr hab., pracownik Uniwersytetu Opolskiego, zajmuje się filozofią polską, rosyjską i niemiecką XIX i XX wieku. Autor książek: "Eschatologia i mesjanizm. Studium światopoglądu Mariana Zdziechowskiego" (Wrocław 1994); "Przeciw nicości. Eseje" (Kraków 2002); "Bóg, człowiek i zło. Studium filozofii Włodzimierza Sołowjowa" (Wrocław 2003). (wszystkie teksty tego autora)

Beata Zaremba - ur. 1966 ukończyła filologię polską, dziennikarz, redaktor pisma akademickiego Uniwersytetu Opolskiego, publikowała m.in. na łamach "Wiadomości Kulturalnych" i "Rzeczpospolitej", współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym". (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Modlitwy na pagórku


komentarzeFacebook