Uratowała mnie korupcja

W oświadczeniu Jana Kulczyka przeczytanym przez mecenasa Jana Widackiego przed sejmową komisją śledczą powołaną do zbadania tzw. Orlengate padły słowa: „Trudno nie zadać pytania, czy to przypadek, że najpierw próbowano zniszczyć znanego przedsiębiorcę Romana Kluskę, a teraz przyszła kolej na mnie”. Jak Pan odebrał to porównanie?

Myślę, że jakiekolwiek porównywanie tych spraw nie jest właściwe, zwłaszcza pod nieobecność osób porównywanych. Łatwo tutaj o naruszenie czyjejś godności i dlatego tego typu porównania kłócą się z moją etyką.

Przed Orlengate mieliśmy Rywingate. Wiele osób — na przykład arcybiskup Józef Życiński — mówiło, że dla funkcjonowania praworządności w Polsce ważniejszy byłby proces w sprawie Romana Kluski niż Rywina. Czy dziś, kiedy proces goni proces, afera aferę, powracanie do spraw związanych z 2 lipca 2002 roku — dniem Pana bezprawnego aresztowania — miałoby jakiś sens i czy nie kłóciłoby się z Pana zaangażowaniem w dzieło miłosierdzia?

Dzieło miłosierdzia nie jest sprzeczne ze sprawiedliwością. Prawdą jest, że w mojej sprawie nieporównywalnie łatwiej można by dojść do sedna, dlatego że na dokumentach są podpisy osób, które podejmowały sprzeczne z prawem decyzje. Idąc tropem tych nazwisk, można by się łatwo dowiedzieć, dlaczego podjęto decyzje, które ewidentnie naruszały prawo. Po kolei od samego początku, od decyzji wojskowej (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Roman Kluska - ur. 1954 w Brzesku, w 1988 roku założył w Nowym Sączu firmę "Optimus", która w połowie lat 90. była jednym z głównych producentów komputerów w Europie, w 2000 roku zrezygnował z prezesury w firmie i sprzedał swoje w niej udziały. (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Dyndające oko Opatrzności

Drabina Melchiora

Myślę, że istnieje matka

Słowo zasiane

Laurka dla księdza


komentarzeFacebook