


Wiarygodność Reguły św. Benedykta nie opiera się jedynie na sprawdzonych przez pokolenia starożytnych praktykach monastycznych. Prawo prezentowania się jako uniwersalna droga duchowego rozwoju („Do ciebie więc kieruję teraz moje słowa, kimkolwiek jesteś, ty, który wyrzekasz się własnych chęci, a chcąc służyć pod rozkazami Chrystusa Pana, prawdziwego Króla, przywdziewasz potężną i świętą zbroję posłuszeństwa”, Prolog 3) czerpie bezpośrednio z Ewangelii, której jest praktyczną i twórczą interpretacją, a nie tylko zbiorem usystematyzowanych biblijnych cytatów.
Nie zawiera nic ponad to, co uważny czytelnik może znaleźć w Ewangeliach.
I w Regule więc można odnaleźć pięć tradycyjnych i nierozdzielnych elementów konstrukcyjnych Ewangelii, których znajomość pozwala doświadczonemu czytelnikowi na ogarnięcie przesłania pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej celebrującej obecność zmartwychwstałego Chrystusa w całym bogactwie i mądrości.
Jezus z Nazaretu
Lektura Ewangelii pozwala nam odkryć Jezusa z Nazaretu, usłyszeć Jego słowa i zobaczyć Jego gesty.
Jednak nasza ciekawość może zostać wystawiona na ciężką próbę, gdyż Ewangelie nie są kronikami życia Jezusa z Nazaretu w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Inny jest ich cel i często pomijają ważne dla naszej mentalności detale.
Ewangelie ukazują w kolejnych wielkich tematach, odsłonach Jezusa z Nazaretu wiernego Bogu, kt&oacu (...)

Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.