Archwium > Numer 369 (05/2004) > Sylwetki > Metafizyka dialogu

Metafizyka dialogu
Przyjaźń Jerzego Klugera i Karola Wojtyły była w najwyższym stopniu szkołą ekumenizmu, uczyli się nawzajem prawdziwego, wypływającego z głębi serca dialogu.

Gra w piłkę nożną należała niewątpliwie do ulubionych rozrywek uczniów wadowickiego gimnazjum. Podział drużyn oparty był na nieskomplikowanej zasadzie: Polacy kontra Żydzi. Skład Kluger i Karol Wojtyła — przyjaciele z jednej klasy, grali wtedy przeciwko sobie. Jednak nie zawsze. Kiedy żydowskim chłopcom nie udawało się skompletować drużyny, wtedy Lolek chętnie stawał na bramce, świetnie jej zresztą broniąc.

W kontekście wydarzeń ostatnich dziesięcioleci chciałoby się rzec, że koleżeńskie zastępstwo na boisku było gestem profetycznym. Dnia 4 grudnia 2003 roku w Ambasadzie RP w Watykanie odbyła się uroczystość nadania Jerzemu Klugerowi tytułu Człowieka Pojednania. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznaje tę godność co roku osobie spoza Polski, która szczególnie przyczyniła się do dialogu chrześcijańsko–żydowskiego w Polsce. W opinii samego laureata tegoroczne wyróżnienie obejmuje de facto dwie osoby. Po otrzymaniu prośby PRChiŻ o przyjęcie tytułu uradowany Jerzy Kluger napisał do przewodniczącego Rady Stanisława Krajewskiego: niezwłocznie poinformuję o tym Jego Świątobliwość. Papiescy biografowie nie wahają się mówić o przyjaźni, która radykalnie odmieniła stosunki polsko–żydowskie.

Hokej i lekcja historii

Wadowice, przełom lat 20. i 30. Spotykali się wtedy codziennie. Najpierw była szkoła podstawowa, potem wspólnie spędzone lata w gimnazjum. Popołudniami niekończące się zabawy, bo w miasteczku nie brakowało atrakcji dl (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Katarzyna Wiśniewska - ur. 1979, absolwentka filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, publikowała w "Azymucie", "Znaku", "Tygodniku Powszechnym" i "W drodze", mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dwa dramaty

Skok wiary

W McPułapce

Prawdziwe jest światło

W poszukiwaniu nieutraconej Radości


komentarzeFacebook