Archwium > Numer 369 (05/2004) > Felietony > W co tu ręce włożyć?

W co tu ręce włożyć?

Wielki Post i Święta Wielkanocne przez swój klimat, nabożeństwa, rekolekcje i spowiedzi są bardzo absorbujące. Każdy rozsądny dominikanin bierze na siebie kilka serii rekolekcji i godziny w konfesjonale bez gadania. Byłoby rzeczą śmieszną domagać się taryfy ulgowej. Triduum sacrum to zawsze koszmar zmęczenia, półsnu i letargu. Stoję jak odrętwiały, trzymając się krawędzi ławki i starając się zachowywać w miarę poważnie. Wielka Sobota to apogeum zmęczenia. Nie chcę się licytować, kto więcej wtedy pracował i bardziej jest zmęczony. W konfesjonale zasnąłem kilka razy. Raz przebudziłem się, podejmując niezwiązany z wyznaniem grzechów temat placków, a drugi raz rozpocząłem rozmowę o zdjęciach. Chociaż posiadam wyjątkową łaskę sklerozy, jeśli chodzi o to, co mówią do mnie penitenci, to przecież te swoje raptowne przebudzenia pamiętam. Pamiętam też jak pływałem, walcząc ze snem i próbując cokolwiek powiedzieć.

Dokonując tej publicznej spowiedzi, od razu przepraszam za ewentualne zgorszenie. Nie wiem, jak wytrzymują to inni księża, ale ja to wielogodzinne spowiadanie dzierżę z trudem i największym samozaparciem. Na tle tego zmęczenia i przytłumienia wielkanocne życzenia brzmią śmiesznie. „Czego sobie ojciec sam życzy?”. Jednego: świętego spokoju, samotności, możliwości osobistego pomodlenia się w ciszy. Mam dość tej liturgii, która nie jest w stanie zaśpiewać mi: Alleluja! Jeszcze dobrze nie przeminęły święta, a już eksplozja nowych problemów zb (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MARCIN BABRAJ, DOMINIKANIN

W POSZUKIWANIU JĘZYKA WIARY

Samotność wypełniona Bogiem

Hermanice

Wieczory nad Lednicą


komentarzeFacebook