Archwium > Numer 369 (05/2004) > Orientacje > "Błogosławione marnowanie", "Co nas łączy?", "Rachunek sumienia", "Fronda", "Pastores", "Życie Duchowe"

"Błogosławione marnowanie", "Co nas łączy?", "Rachunek sumienia", "Fronda", "Pastores", "Życie Duchowe"

Błogosławione marnowanie. O mszy świętej z o. Tomaszem Kwietniem OP rozmawiają Jacek Borkowicz i Ireneusz Cieślik Znak, Kraków 2003, s. 277

Eucharystia nas posiada

Msza św. nie ma nic wspólnego z nudą! Nuda jest statyczna, a liturgia jest dynamiczna. Podczas mszy św. tak wiele się dzieje, że na nudę nie ma czasu. Przekonuje o tym tom rozmów z liturgistą o. Tomaszem Kwietniem OP Błogosławione marnowanie.

Chrześcijanie od początku mieli problem z pełnym rozumieniem tego, co się dzieje na ołtarzu. Liturgia nas zwyczajnie przerasta. Nie nadążamy za tym, co się właśnie na naszych oczach odbywa. Jest w tym jakieś szaleństwo, że liturgia, która w zasadniczych sprawach pozostaje niezmienna, wciąż pozostaje dla nas niezrozumiała. Kościół ją upraszcza, wprowadza zmiany, aby była nam bliższa, ale tak jak nie posiadamy prawdy, tak wciąż nie do nas należy liturgia. To eucharystia nas posiada. Kaznodzieje poprzez wieki wyjaśniali chrześcijanom każdy gest, znaczenie wezwań i odpowiedzi w kościele. I dopóki bije źródło liturgii, takie komentarze są potrzebne.

Wywiad–rzeka z o. Kwietniem ma żywy, dynamiczny charakter, na co z pewnością wpływa temperament liturgisty, który mówi o sobie, że jest cholerykiem. Pola nie ustępują mu dwaj rozmówcy: Jacek Borkowicz – publicysta związany z „Więzią” oraz Ireneusz Cieślik – świecki teolog.

Błogosławione ma (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Odpowiedź Nadawcy

"Dzikie serce", "Hieronim", "Koniec snu Konstantyna", "Porwanie Europy", "Pastores"

"Dziwniejsze brzegi. Eseje literackie 1986-1999" J.M. Coetzee

"Czy chrześcijaństwo przetrwa?", "Dramat religijny Tołstoja", "Pastores", "Życie Duchowe"

Między pewnością a nadzieją


komentarzeFacebook