Archwium > Numer 355 (03/2003) > Wielki Post > Czy Bóg zaplanował cierpienie Jezusa?

Czy Bóg zaplanował cierpienie Jezusa?
Wiele tekstów Ewangelii mówi o tym, że Jezus "musiał" cierpieć lub że to właśnie przepowiedzieli prorocy.

Nasze pytanie brzmi nie „dlaczego?”, lecz „po co Jezus umarł na krzyżu?”. Nie pytam o „dlaczego”, gdyż chcę wykluczyć odpowiedź sugerującą istnienie jakichkolwiek motywów skłaniających Boga do złożenia Jezusa „w ofierze”.

Okrucieństwo doskonałe

Wiele tekstów Ewangelii mówi o tym, że Jezus „musiał” cierpieć lub że to właśnie przepowiedzieli prorocy.

Zgodnie z dzisiejszym rozumieniem stwierdzenia te na pierwszy rzut oka oznaczają, że Bóg Ojciec postanowił w swej wszechmocy, iż Syn musi cierpieć i zostać ukrzyżowany i nie ma od tego odwrotu. Jest tak, gdyż czasownik „musiał” sugeruje przymus. Czy tylko w taki sposób mogliśmy zostać odkupieni?

Popularne wyobrażenia „wszechmocy” stają się także w tym miejscu znaczną przeszkodą, gdyż sugerują, że Bóg mógł postąpić inaczej, gdyby tylko chciał. Z kolei z pojęcia „wszechwiedzy” wyprowadza się wniosek następujący: czyż Bóg nie decyduje o czasie i planie wszystkiego? Czy może tu istnieć alternatywa? Czy mogliśmy zostać odkupieni inaczej, wykupieni taniej aniżeli przez śmierć Syna?

Znowu ujawnia się tutaj domorosła dogmatyka, która opiera się na takich „przymiotach” Boga jak „wszechmocny” i „wszechwiedzący”, dogmatyka, która niczego nie wyjaśnia i rozmija się z Biblią. Bóg, będąc więźniem własnej predestynacji, nie st (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Osobiście, czasowo, cieleśnie

List do Judasza

Nasze Oświecenie

Drodzy czytelnicy,

Wzywanie świętych, a Boża wszechobecność


komentarzeFacebook