On jest Skałą

Kiedy Ojciec Święty powiedział na lotnisku w Balicach „Żal odjeżdżać”, dzieliłem z nim ten smutek, choć towarzyszyła mu iskra nadziei, że za rok... że Świątynia Opatrzności... I choć pojawia się myśl, którą od lat podsuwa jeden z moich przyjaciół, że trzeba modlić się za tego, który po nim, po Janie Pawle II Wielkim nastanie, w tej chwili przede wszystkim jest we mnie dziękczynienie za te dni ostatnie. Za Skałę, Krzyż i Młodość.

Skała

Uczestniczyłem w spotkaniu na Campusie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyruszyliśmy nań spod jednego z budynków UJ. Ks. dziekan Tomasz Węcławski nasłuchiwał przez radio homilii z Łagiewnik, którą miał skomentować dla KAI. Jechaliśmy w autobusie złączeni słuchawkami, jak bracia syjamscy.

Campus PAT. Surowy beton rozkwitł czerwienią rektorskich tóg i bielą gronostajów, fioletem, zielenią, granatem... Wszystko ozłocone słońcem. Cały świat barwy, wartości, prestiżu stał cierpliwie. W końcu pojawił się Jan Paweł II. Trwały wśród nas spekulacje, czy zatrzyma się, czy przemówi... Jesteśmy świadomi jego kondycji fizycznej.

Gdy padły pierwsze słowa, wątpliwości zostały ucięte. „Bardzo dziękuję za ten przystanek z Łagiewnik na Franciszkańską, bardzo dziękuję”. Niewiele jest w czasie pielgrzymek papieskich tak uprzywilejowanych grup jak ludzie nauki. Na pewno młodzi, także chorzy.

Spoglądam na Jana Pawła II. Widzę stężałą od cierpienia twarz, rozchylone usta, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Bortkiewicz TChr - ur. 1958, chrystusowiec, prof. teologii moralnej, etyk, autor książek i artykułów z zakresu bioetyki i myśli Jana Pawła II, dziekan Wydziału Teologicznego UAM, mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zawód: teolog

Kradzież myśli

Wyzwanie dla miłosierdzia chrześcijańskiego

Dramat aborcji a sakrament pokuty

Nauczyciel czy uczeń?


komentarzeFacebook