Archwium > Numer 347 (07/2002) > Głoszenie słowa > Apostolstwo świeckich dominikanów

Apostolstwo świeckich dominikanów
Jeżeli laikat jest powołany do głoszenia w świecie, to gdzie mają głosić kapłani? Timothy Radcliffe napisał, że nie są oni formacją pierwszoliniową. Pracują na tyłach, przygotowując ludzi świeckich do tego, by byli na linii frontu, w zderzeniu ze światem.

Mówiąc o apostolstwie świeckich dominikanów, należy je odróżnić od apostolstwa świeckich w ogóle. To rozróżnienie dokonuje się na takiej samej zasadzie, na jakiej odróżniamy powołanie dominikanina od powołania do życia zakonnego w ogóle. Każdy zakon ma swój charyzmat. Trzeba zatem zastanowić się nad specyfiką apostolstwa świeckich dominikanów na tle powszechnego powołania do apostolstwa.

Uszy i usta Kościoła

Zacznijmy od apostolstwa Kościoła, misji wynikającej ze słów Pana Jezusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Nakaz misyjny dotyczy wszystkich chrześcijan, we wszystkich czasach i formach powołania. Nasze podstawowe zadanie to uświęcanie tego świata, napełnianie go duchem Dobrej Nowiny. „Obowiązek ewangelizacji jest właściwym powołaniem Kościoła” — powiedział Paweł VI. Głoszenie Chrystusa przez Kościół sprawia, że staje się On wspólnotą wiary wyznawanej w świecie, uobecnianej przez sakramenty i przeżywanej w miłości. W takim kontekście zastanówmy się, na czym polega specyfika powołania dominikańskiego, niezależnie od tego, o którą gałąź zakonu chodzi.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus rozmyślała kiedyś nad tym, w którym miejscu Kościoła, w której części Mistycznego Ciała mogłaby się odnaleźć. Chciała być wszystkim, więc stwierdziła, że jej powołaniem jest być sercem Kościoła. W której c (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Stać się amerykańskim księdzem

MROK SZKICOWANY ŚWIATŁEM

USPRAWIEDLIWIENI

Ku temu co niezmienne

NIEPOKÓJ


komentarzeFacebook