Rady dla polityków

1    Politykę można nazwać sztuką przypuszczalnego pożytku zaaplikowaną do spraw publicznych. Odnośnie do społeczeństwa, jakiekolwiek by ono było, zysk jest równoznaczny z dobrem wspólnym albo dobrem wspólnoty. Mówi się o przypuszczalnym pożytku, nawet gdy z przyczyn wyjątkowych lub przez szczęśliwy zbieg wydarzeń osiąga się korzyści uważane za niemożliwe.

2    Społeczeństwo polityczne bazuje na zasadach dotyczących porządku, administracji i obrony publicznej; użyteczność publiczna polega na poszukiwaniu środków i celów odpowiadających samej naturze takiego społeczeństwa.

3    Nie wszyscy umieją uprawiać politykę, lecz tylko ci, którzy posiadają odpowiednie zdolności. Tak jak każda sztuka, również polityka ma swoich wielkich twórców i rzemieślników; oczywiście są tam również wyrobnicy; publiczność wybiera swoich ulubieńców także spośród nich.

4    Pierwszą zasadą sztuki politycznej jest być szczerym i uciekać przed udawaniem; obiecywać mało i dotrzymać tego, co się obiecało.

5    Uważa się, że kłamstwo jest w polityce nieodzowne; tak nie jest. Kłamstwo zawsze wychodzi na jaw. Oprócz tego, że z natury jest niemoralne, częściej przynosi szkodę niż pożytek. O ile jest prawdą, że Bismarck radził używać w dyplomacji prawdy, aby myślano coś przeciwnego, dokładniejsze jest stwie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Luigi Sturzo - (1871-1959), ksiądz, socjolog i polityk, założyciel Włoskiej Partii Ludowej, pierwszy sekretarz generalny Akcji Katolickiej (w okresie jej powstawania), przyjaciel kanclerza Konrada Adenauera, premierów Alcide de Gasperiego i Roberta Schumana, założycieli Unii Europejskiej, 3 maja br. otwarto jego proces beatyfikacyjny, jest pierwszym w historii kandydatem na ołtarze będącym jednocześnie socjologiem i politykiem w sutannie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

OPOWIEŚCI WIGILIJNE

Polak czy Europejczyk?!

NIE MA KTO ZRYWAĆ KACZEŃCÓW

Jezus - tak po prostu

W Dolinie Poległych


komentarzeFacebook