W drodze do Emaus

Dlaczego niedzielna Eucharystia jest centralnym punktem życia chrześcijańskiego?

Mirosław Pilśniak OP: Świętowanie chrześcijańskie, a w szczególności świętowanie niedzieli, odsyła nas do początków Wspólnoty. Na myśl przychodzi mi ewangeliczna opowieść o uczniach zmierzających do Emaus. Można w niej znaleźć wszystkie elementy Eucharystii. Razem z apostołami jesteśmy w drodze, mamy w pamięci wydarzenia Paschy. To, co się stało, wstrząsnęło wszystkimi. Istnieją tacy, którzy twierdzą, że Ten, którego zabili trzy dni temu, żyje, widzieli Go, jedli z Nim. Jak by to dzisiaj wyglądało? Można sobie wyobrazić media, wywiady i klimat sensacji. Uczniowie są w drodze. Jezus wyjaśnia im Pisma, odwołując się do proroków. Czego więcej potrzeba, aby wyjaśnić pierwszą część Mszy — liturgię słowa? Kościół jest w drodze z Chrystusem. Toczy się ona przez historię. Pochylamy się nad tekstami Ewangelii i proroków, wyjaśniamy je sobie nawzajem, ale przede wszystkim wierzymy, że Pan Jezus sam je wyjaśnia. Oto opis, który sięga pierwszej wspólnoty chrześcijan, nawiązuje do bezpośrednich świadków zmartwychwstania.

Druga część Mszy to modlitwa eucharystyczna w starożytności nazywana łamaniem chleba. To, co się teraz dzieje, to nie tylko nawiązanie i powtórzenie, ale uczestniczenie w tym samym ofiarowaniu, które dokonało się w czasie Ostatniej Wieczerzy i w następujących po niej wydarzeniach. To składanie ofiary z (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.Mirosław Pilśniak OP - ur. 1959, dominikanin, absolwent matematyki i teologii, duszpasterz rodzin, prezes Fundacji Sto Pociech, doradca duchowy ruchu Spotkań Małżeńskich, autor artykułów i książek, wydał m.in. Miłość, przyjaźń modlitwa czyli to, co najważniejsze oraz Krótką kołdrę, mieszka w Warszawie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Obnażyć stopy

Nie chodzi o obronę liturgicznych nowinek

O przyjmowaniu Komunii świętej

Docenić dzieci, wspierać dorosłych

Duch Święty czy masoni?


komentarzeFacebook