


Od 30 września do 27 października 2001 roku odbywał się w Watykanie X Synod Biskupów. Jego temat „Biskup sługą Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata” jest kontynuacją i syntezą trzech poprzednich spotkań zajmujących się problemami świeckich, kapłanów i zakonników. „W ten sposób zgromadzenie poświęcone biskupom dopełnia ramy eklezjologii komunii i misji” — powiedział Jan Paweł II.
W Synodzie wzięło udział 280 biskupów, w tym dziewięciu z Polski. Zabrakło jedynie przedstawiciela Kościoła z Chin. W zgromadzeniu uczestniczyło również 30 świeckich audytorów. Prace toczyły się w 12 grupach językowych.
Chociaż głównym tematem obrad Synodu było miejsce biskupa i posługa biskupów w Kościele i świecie, wiele uwagi poświęcono innym członkom Kościoła, zwłaszcza duchownym. Zastanawiano się też nad rolą posługi świeckich, pochylając się szczególnie nad rodziną oraz istniejącymi przy kuriach i parafiach grupami czy stowarzyszeniami prowadzonymi przez osoby świeckie. Przeglądając dokumenty i tematy dyskutowane w czasie Synodu, można stwierdzić, że nie istnieją sprawy, którymi nie byliby zainteresowani jego uczestnicy. Dyskutowano o terroryzmie, ubóstwie, roli kurii, kontemplacji w życiu biskupa, wykorzystaniu nowoczesnych środków przekazu do głoszenia Ewangelii, globalizacji, AIDS, ekumenizmie, dialogu międzyreligijnym. Liczba poruszanych zagadnień oraz odmienność zdań i spory dyskut (...)

Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.