Największa udręka świata
Ilekroć w historii Kościoła dochodzi do wielkiego kryzysu, jak schizma w jedenastym wieku, reformacja w szesnastym czy potężna sekularyzacja w wieku dwudziestym, zawsze możemy obserwować, że główną przyczyną rozłamu jest władza nadużywana przez tych, którzy uważali się za uczniów ubogiego i bezbronnego Jezusa.

Nie ma obecnie większej udręki zadawanej ludzkości w cywilizowanych i wolnych krajach niż konieczność wysłuchiwania kazań.
Anthony Trollope, Barchester Towers, 1857 rok

 

Czym jest nowina

Mówimy, że kazanie to głoszenie dobrej nowiny, czyli czegoś nowego. Niestety, trzeba sobie uświadomić, że dla wielu ludzi w homilii nie ma absolutnie niczego nowego. Praktycznie nikt nie słucha kazania z nastawieniem, że usłyszy coś, czego by już nie wiedział. Wszyscy słyszeli o Jezusie — Jego uczniach, Jego przypowieściach, Jego cudach, Jego śmierci i zmartwychwstaniu. Mówiono im o tym w domu, w przedszkolu, w szkole, na studiach, tak często i na tak wiele różnych sposobów, że ostatnią rzeczą, którą się spodziewają usłyszeć z kazalnicy, jest jakaś nowina.

A rdzeń ewangelii — „Będziesz miłował Pana Boga swego z całego serca, z całej duszy i całym swym umysłem, a bliźniego swego jak siebie samego” — był powtarzany tak często i z takim uporem, że w przypadku większości ludzi prawdopodobieństwo wywołania nawet najmniejszej reakcji jest znikome. Słuchali tego od wczesnego dzieciństwa i będą słuchać aż do samej śmierci — chyba że tak się tym znudzą po drodze, że zaczną unikać sytuacji, w której będą narażeni na tę natarczywie powtarzaną informację.

Fascynująca jest obserwacja ludzi, kiedy kaznodzieja zaczyna swoje kazan (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Henri J. M. Nouwen - ur. 1932, zm. 1996, ksiądz holenderski, od lat 60. mieszkał w Ameryce. Ostatnie lata swego życia spędził wśród upośledzonych w Daybreak, kanadyjskim domu Arki koło Toronto. Autor książek "Zraniony Uzdrowiciel", "Potrzeba intymności", "Przekroczyć siebie". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Świętość, człowieczeństwo i modlitwa

Kapłan i jego zdrowie psychiczne

Drogi Ojcze

Od magii do wiary

Chwała Chrystusa


komentarzeFacebook