Archwium > Numer 456 (08/2011) > Rozmowa w drodze > Dotknęliśmy świętego

Dotknęliśmy świętego
Cieszmy się i umiejmy wykorzystać fakt, że mamy błogosławionego, którego wielu z nas osobiście dotknęło. Tylu z nas może powiedzieć: widziałem go, słyszałem go, uścisnąłem mu rękę, byłem na audiencji, mam z nim zdjęcie. Z Hanna Suchocką, ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej rozmawia Katarzyna Kolska

Wizyta w Poznaniu to chwila oddechu po beatyfikacji czy jakieś dłuższe wakacje?

Chciałam, żeby to były krótkie wakacje przed rozpoczęciem naszej prezydencji w Unii Europejskiej. Niestety, moje przyjazdy do Polski mają zazwyczaj podobny scenariusz: jestem w ciągłych rozjazdach, a na spokojny odpoczynek w domu zostaje mi zaled-wie kilka dni.

Do tego jeszcze prawdziwa włoska pogoda, rzadko spotykana w Polsce1. Zdążyła się już pani przyzwyczaić do upałów?

Nie lubię zbyt wysokich temperatur. Kiedy dzwonię do znajo-mych w Polsce, zawsze narzekają, że jest zimno. A ja, ilekroć je-stem w kraju, zawsze trafiam na nieprawdopodobne upały.

Podczas przygotowań do beatyfikacji też z pewnością było gorąco, i to nie tylko za sprawą pogody.

O tak. Z chwilą ogłoszenia daty uroczystości beatyfikacyjnych, czyli 14 stycznia 2011 roku, dla naszej ambasady w Watykanie zaczął się czas niezwykłej koncentracji. Beatyfikacja jest aktem jednodniowym, ogranicza się zazwyczaj do uroczystej mszy świętej. My nie chcieliśmy, żeby na tym skończyły się uroczystości i czas świętowania. Dlatego od pierwszych dni po ogłoszeniu decyzji zastanawialiśmy się nad tym, jak najlepiej uczcić papieża.
Zgłaszało się do nas wielu ludzi i wiele instytucji – proponowali zorganizowanie różnych wystaw, koncertów, wykładów, spotkań. Nie mogliśmy zrobić wszystkiego, musieliśmy coś wybrać.
Zdecydowaliśmy się na wystawę przygotowywaną wspólnie przez polską i watykańską stronę. Spotkało się to z aprobatą ze strony władz Watykanu, ale ocz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Hanna Suchocka - Wielkopolanka, z wykształcenia prawnik, przez wiele była wykładowcą akademickim m.in. na UAM i KUL, od lipca 1992 do maja 1993 pełniła funkcję premiera RP. Od 2001 roku jest ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie. (wszystkie teksty tego autora)

Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

POPROSZĘ KILO MARCHEWKI

JESTEŚMY TU, ŻEBY WAS ZABIĆ!

W dobrych zawodach wystąpiłem...

A ŻŁÓBEK BĘDZIE?

Minuta trwa całe wieki


komentarzeFacebook