NIGDY NIE PRZEBACZĘ!
Stając wobec człowieka, który zapiekł się w swoim nieprzebaczeniu, w istocie stajemy wobec swoistej monady bez drzwi i okien.

Historie z przebaczeniem w roli głównej są niczym dobre kryminały: tu i tam jest kat i ofiara, zbrodnia i kara oraz tak istotne, nieoczekiwane zakończenie. Świetna lektura na każdą okazję, bo przykuje uwagę czytelnika od razu, tak że nie wypuści jej do samego końca, aż przeczyta wszystko od deski do deski. Stare, sprawdzone literackie dyby. Sęk w tym, że te opowieści niewiele mają wspólnego z codziennością. To raczej ekscytujący przerywnik życiowej monotonii, która rządzi się twardym i bezlitosnym oko za oko i ząb za ząb. No chyba, że nam przypadła niewdzięczna rola kata. Wtedy po raz kolejny materializuje się w przestrzeni i czasie przypowieść o nielitościwym dłużniku z żałosną puentą: jak przebaczać winy – to nam, jak je odpuszczać innym – to po naszym trupie (por. Mt 18,23–35)! Śmiała diagnoza, ale czy chybiona?

Nienawidzę, więc jestem!

Zazwyczaj temat przebaczenia otwierają pozytywne przykłady z życia. Prócz waloru estetycznego, bo dobrze jest zacząć czymś pięknym i pozytywnym, mają też wartość pedagogiczną: już na wstępie przygotowują i skłaniają odbiorcę do przyjęcia pożądanej postawy przebaczenia. My postąpimy przeciwnie, antypedagogicznie: zaczniemy od postawy odmowy przebaczenia. Wyjdziemy tym samym naprzeciw zarzutom pójścia na łatwiznę, manipulacji czy indoktrynacji.

Historie z odmową przebaczenia w tle zawsze kończą się tą samą puentą: nigdy nie wybaczę! Jest to zwykle logiczna konsekwencja szczegółowego opisu doznanych krzywd i jako puenta nikogo nie dziwi i nie zaskakuje. Jeśli doznana krzywda jest oczywista i wciąż woła o pomstę do nieba, to uważny i wrażliwy słuchacz d (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Morgalla SJ - ur. 1967, jezuita, psycholog, kierownik duchowy, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, autor książek: "Dojrzałość osobowościowa i religijna"; "Miłość do kwadratu. Poradnik dla nieprzystosowanych"; "Duchowość daru z siebie"; "Przebaczenie ? bułka z masłem czy zakalec?"; "Miłość a narcyzm". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

O SZCZĘŚLIWA WINO!

KARNAWAŁ WŁASNEGO JA

NIENASYCENIE

ŚWIĘTA CISZA

ŻYCIE JEST PROSTE


komentarzeFacebook