Archwium > Numer 460 (12/2011) > Orientacje > PRZYPOWIEŚĆ MA SIĘ DOBRZE

PRZYPOWIEŚĆ MA SIĘ DOBRZE
MARCIN JELEŃ, "Dwie krainy", "Słonecznik i róża", "Dziki owoc", W DRODZE, 2011

Jeśli rażą was (dorosłych) jednoznaczne symbole (Bóg jako Król, szatan – chytry inteligencik, Zielona Kraina – raj, Czarna Kraina – świat pokus), to dajcie sobie spokój z bajkami ojca Jelenia. Wszystko będzie was drażniło, przeszkadzało. Jeśli jednak mimo to chcecie zanurzyć się w świat współczesnych quasi-biblijnych przypowieści, tworzonych przez człowieka wiary, a w dodatku psychologa – czym prędzej powinniście kupić jedną z trzech książek ojca Marcina. I przeczytać je swoim dzieciom lub podsunąć im do czytania. Już ich tytuły wskazują, czego można się spodziewać. Bo wprawdzie Dwie krainy, Dziki owoc czy Słonecznik i róża nie powiedzą wam, o czym będzie książka, ale wprowadzą w świat kreowany przez autora – świat baśniowy, nasycony poezją i pełen niedopowiedzeń.

***

Zaczyna się nijako. A jeśli chodzi o ścisłość, u mnie zaczęło się fatalnie. Książkę ojca Jelenia po prostu chciałem cisnąć w kąt po przeczytaniu pierwszego zdania. „W kraju od wieków zwanym Brązową Krainą żył pewien chłopiec imieniem Zygfryd”. Mój Boże – pomyślałem – jakież to pretensjonalne. Po pierwsze – Brązowa Kraina. Co to jest? Z niczym się nie kojarzy; symbol nie niesie żadnych treści. Szara Kraina – o, to byłoby coś. Wiadomo: wszystko jest nijakie, szare. Albo Mglista Kraina – trzyma się w poetyckiej sztancy. Po drugie: co to za imię – Zygfryd? Dzisiejsze dzieciaki odrzucają to, co dziwaczne, a imię Zygfryd – wierzcie mi – jest dla nich trochę dziwaczne (przepraszam wszystkich Zygfryd&oacu (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Kowalski - ur. 1972, absolwent polonistyki na UAM w Poznaniu, dziennikarz "Gazety Wyborczej" w Bydgoszczy, mieszka w Kruszwicy, jest żonaty, ma trzech synów. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Wszyscy kłamią

Wszystko na pokaz

Śledztwo ostateczne

Wszyscy dłużnicy "Niedźwiedzia"

Kreska na świadectwie


komentarzeFacebook