Archwium > Numer 305 (01/1999) > Tradycja > Bractwo św. Piusa a bractwo św. Piotra

Bractwo św. Piusa a bractwo św. Piotra

Zwolennicy Mszy św. trydenckiej powołują się na „Konstytucję o Liturgii Świętej” Soboru Watykańskiego II, która mówi, że „Święta Matka Kościół uważa za równe w prawach i godności wszystkie prawnie uznane obrządki i chce je na przyszłość zachować i zapewnić im wszelki rozwój”. Dlatego, w ich opinii, Msza św. Piusa V nie została i nigdy nie może zostać zakazana.

Pierwsze krytyczne opinie o nowej liturgii pojawiły się na poświęconym tej sprawie Synodzie w roku 1967, gdzie projekt posoborowej Mszy św. nie uzyskał aprobaty większości biskupów. Kiedy 3 kwietnia 1969 roku opublikowano nowy obrzęd Mszy dwaj kardynałowie Alfredo Ottawiani i Antonio Bacci napisali do Ojca Świętego Pawła VI list zawierający „Krótką analizę krytyczną Novus Ordo Missae”. Obaj purpuraci mówią w nim m.in. o zaciemnianiu bezpośredniego celu Mszy św., jakim jest Ofiara przebłagalna za grzechy, przytłumieniu realnej obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina, zredukowaniu znaczenia kapłana do przewodniczenia wiernym. Przypominają też, że wbrew postanowieniom Soboru nowy mszał praktycznie eliminuje łacinę.

Najbardziej znanym obrońcą starej liturgii był francuski arcybiskup Marcel Lefebvre, żarliwy misjonarz i delegat papieski na Afrykę Zachodnią, uczestnik Soboru. Stanął on na czele założonego w 1970 roku przez biskupa Lozanny Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X. W prowadzonym przez Bractwo seminarium, kandydatów do stanu kapłańskiego przygotowywano do odprawiania przedsoborowej Mszy św. Okazało się, że na takich księży czeka wielu wi (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Włodzimierz Bogaczyk - ur. 1966, z wykształcenia historyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu; przez 28 lat dziennikarz, redaktor naczelny i wydawca poznańskiej redakcji "Gazety Wyborczej"; mąż Martyny, ojciec Ignacego i Teodora. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DLA DOBRA KOŚCIOŁA

Jestem zasmuconym katolikiem

Józef

PAN BÓG NIE PCHA SIĘ NA CHAMA

DZIECKO SPECJALNEJ TROSKI


komentarzeFacebook