Archwium > Numer 464 (04/2012) > Felietony > PRZYTULIĆ I KOPA!

PRZYTULIĆ I KOPA!
Tomasz Pawłowski OP

Uparty Litwin. Przez całe życie duszpasterz akademicki. Twórca pewnego stylu duszpasterzowania wśród dominikanów. Gigant i niezwykła osobowość. Jego działalność w Poznaniu i Krakowie odcisnęła piętno nie tylko na prowadzonych tam duszpasterstwach akademickich, ale i całych klasztorach. Autor pomysłów na niekonwencjonalne działania wśród młodzieży akademickiej. Przyjaźnie z czasów studiów przedłużały się na całe życie. Niezwykle wymagający dla siebie i młodzieży. Stworzył elitę, która miała znaczący wpływ opiniotwórczy w mieście i w kraju. Kwintesencją jego działalności duszpasterskiej było powiedzenie: Przytulić i kopa! To znaczy okazać miłość i czułość i popchnąć ku dojrzałości i samodzielności. Mistrz świata w powierzaniu młodym różnych zadań i odpowiedzialności. Na poważne rozmowy do kardynała Wojtyły wysyłał studentów.

Kiedyś, jako student Uniwersytetu Poznańskiego, działał w duszpasterstwie akademickim dominikanów w Poznaniu. Pozostawał wtedy pod dużym wpływem ojca Bernarda Przybylskiego. Zaraz po studiach wstąpił do dominikanów i terminował przy ojcu Joachimie Badenim. Potem ostro duszpasterzował w Krakowie, gdzie założył duszpasterstwo akademickie, tak zwaną Beczkę. Jak on to zrobił, że na krużgankach klasztornych zaczęło kipieć życie, zaczęła gromadzić się młodzież? To wiedzą sam tylko Pan Bóg i święty Jacek. Jak twardy był to mur, niech świadczy to, że jednemu z ojców, staremu zakonnikowi i profesorowi, na widok korowodu młodych na krużgankach wypadła z buzi sztuczna szczęka.

Po kilkunastu latach Tomasz Pawłowski wrócił do Poznania, p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Król ptaków i ptak królów

ODWAGI!

Kościół i jego ludzie

Myśli i modli się za nas

...I w miłość się obrócimy


komentarzeFacebook