Co robić?

Kiedyś przed laty jedna z moich kuzynek, urządzając własne mieszkanie, nie umieściła w nim krzyża. Na moje pytanie, dlaczego nie wisi tu żaden znak religijny, odpowiedziała, że jako osoba tolerancyjna, nie chciałaby peszyć ludzi, którzy do niej przychodzą. Były to czasy odległej peerelki, kiedy ludziom wmówiono, że wiara nie ma nic wspólnego z kulturą, a przedmioty kultu są co najwyżej dewocyjnymi rekwizytami. Dzisiaj, kiedy to wspominam, dziwię się, że tego rodzaju ubóstwo myślowe miało rację bytu.

Przez wieki cała wielka sztuka wyrastała z religijnego myślenia i wyobraźni. To ta religijna wyobraźnia pisała Boską Komedię, zapisywała najwspanialsze symfonie Bacha, Mozarta, Beethovena. Chociaż nie jestem mecenasem wielkich twórców, to przecież na własną miarę przeżywam dziś radość obcowania z artystami, którzy po latach socjalistycznej hibernacji na powrót ożywają w swej artystycznej twórczości wyrastającej z religii. Nie wstydzą się o tym mówić. Co rusz pojawia się hasło, że talent artysty — czy to kabaretowego czy operowego, pisarza czy malarza — to dar od Boga. Ludzie na powrót pragną o tym mówić. Część z nich posługuje się tą prawdą jako reklamowym hasełkiem, ale niech i tak będzie na początek. Kiedyś być może zrozumieją... Myśląc już teraz o przyszłorocznym spotkaniu nad Lednicą, nie mogę się opędzić od rozmaitych artystów proponujących swoje usługi. Muszę wybierać spośród wielu propozycji i nazwisk nośnych wśród młodzieży.

Obecny czas, czas przełomu tysiącleci, to czas odzyskiwan (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ten dzwon już dzwoni

Przeskoczyć wyobraźnię

O TYM, JAK MATKA BOSKA SPIESZYŁA SIĘ NA OSTATNIĄ WIECZERZĘ

Do źródeł entuzjazmu i fascynacji

List do generała Zakonu Paulinów


komentarzeFacebook