Archwium > Numer 302 (10/1998) > W drodze > Przesłanie nadziei

Przesłanie nadziei

W latach siedemdziesiątych, po kolejnych buntach robotników w Poznaniu w 1956 i na Wybrzeżu w 1970 roku, komunizm osłabił swoją pierwotną ostrość, utracił totalitarny charakter i przybrał postać „realnego socjalizmu”, bezdusznej machiny władzy, która, zaciągając ogromne pożyczki za granicą, usiłowała olśnić społeczeństwo nieco wyższym standardem życia. Nie można też zapominać, że podczas obchodów Tysiąclecia Chrześcijaństwa w Polsce w 1966 roku nastąpiło duchowe zderzenie Kościoła z wojującym ateizmem państwowym i bezwzględnym aparatem ucisku, który usiłował na każdym kroku utrudniać przebieg uroczystości kościelnych. Podczas tych wielkich zgromadzeń religijnych z udziałem setek tysięcy wiernych i Episkopatu Polski doświadczyliśmy mocy wiary i odkryliśmy, jaką wartością jest przeżycie w tak wielkiej wspólnocie tożsamości religijnej i narodowej. Wojujący komunizm poniósł wówczas decydującą klęskę. Podobnie uświadomiliśmy sobie, kim jesteśmy, w dniu wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra oraz podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, która już za rok miała zapoczątkować wielki wolnościowy Zryw „Solidarności”, solidarność polskich sumień.

Millennium i lata siedemdziesiąte stanowiły tło, na którym zrodziła się myśl założenia dominikańskiego pisma. Był to również powrót do dość już odległej tradycji wydawanych przez polskich dominikanów czasopism: „Róża Duchowna”, „Szkoła Chrystusowa” i tuż przed wojną „Przegląd Tomistyczny”. W latach siedemdziesiątych ist (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Babraj OP - ur. 1933, dominikanin, absolwent polonistyki na UAM w Poznaniu, współzałożyciel i wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "W drodze", mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Trzeba, aby królował

Wieczorem będą zaślubiny

EEEEEE... TO TYLKO E-SPORT

"Die Schöpfung" Josepha Haydna

NAD ZGLISZCZAMI SODOMY


komentarzeFacebook