Archwium > Numer 468 (08/2012) > Felietony > JAK IM TO POWIEDZIEĆ?

JAK IM TO POWIEDZIEĆ?

Nigdy bym się do tego nie przyznał, nie chcąc robić przykrości tym, którzy mnie kształcili w teologii, gdybym nie znalazł tego u samego Benedykta XVI w jego książce wywiadzie Światłość świata, w której wprost pisze o tym, że język wiary się definitywnie skończył. Że my, czekający na Nadchodzącego Chrystusa, w zasadzie na nikogo nie czekamy ani nie bardzo wiemy, kim jest ów Nadchodzący. Język wiary, chociaż logiczny i prawdziwy, nie niesie już ognia, entuzjazmu, uroku, fascynacji.

To jest również mój osobisty problem. Kiedy zaraz po święceniach w 1974 roku zostałem wysłany przez przełożonych na placówkę w Tarnobrzegu i skierowany do katechizowania dzieci, spostrzegłem, że język, za którego pomocą nauczono mnie teologii, nie nadaje się praktycznie do niczego. Ani do duszpasterzowania, ani do prowadzenia atrakcyjnego życia duchowego.

Ale muszę zacząć od początku. Do Tarnobrzega przybyłem 31 sierpnia 1974 roku, aby możliwie najpóźniej oddać się tej posłudze, której już zaocznie nie lubiłem. Inni bracia przybyli wcześniej i pozabierali młodzież, dla mnie zostały ostatnie klasy szkoły podstawowej. Nie miałem kompletnie pojęcia o jakimkolwiek programie, nie umiałem prowadzić dziennika. Pierwszego września zszedłem do klasy. Z przerażeniem spojrzałem na dzieci. Jedne wyrośnięte, inne drobne. Poprosiłem o ciszę. Żadnej reakcji, poprosiłem raz, drugi i trzeci, i nic. Przerażony wybiegłem z klasy. Młodzież jakoś się rozeszła, a ja oddałem się cierpiętnictwu i przeżywałem bezsennie swoje pedagogiczne upokorzenie.

Następnego dnia przyszli z kwiatkiem i przeprosinami, ale wcale nie mieli (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Jeden taki musi być!

Zalęknieni staruszkowie - łączcie się

Pragniemy podzielić się z Wami miłością...

Spotkanie z Karoliną

Samotność wypełniona Bogiem


komentarzeFacebook