TANGO DLA TROJGA
Z Trójcą Świętą jest jak z ludźmi, którzy w dojrzały sposób się kochają. Tacy ludzie cieszą się z tego, że mogą przyjąć jeszcze kogoś, otoczyć go, dać mu przystań. Dobrze nam w takim towarzystwie.

FOT. PATRICK WARD / CORBIS


DOMINIK JARCZEWSKI OP: Skąd wiemy, że Bóg jest Trójcą?

PAWEŁ KRUPA OP: Ponieważ On nam to objawił.

Nasza wiara w Trójcę Świętą wynika ze zgłębienia tekstów biblijnych?

Chrześcijanie nie są badaczami Pisma Świętego. Nie tekst jest punktem wyjścia. Na początku jest wydarzenie Jezusa Chrystusa, z którym chrześcijanie muszą sobie poradzić. Uporządkować sobie Jego słowa. Co to, na przykład, znaczy, gdy mówi o sobie „Syn Boży”? A jak rozumieć słowa: „Poślę wam Ducha Świętego”? Kto to w ogóle jest ten Duch Święty?

To jest tak, jakbyśmy widzieli strasznie zniszczony fresk przedstawiający Trójcę Świętą. Najlepiej zachował się Pan Jezus i dopiero wychodząc od Niego, zaczynamy rozpoznawać, że tam jeszcze coś jest.

Czyli Trójca Święta to z naszej perspektywy taki model, mający tłumaczyć to, co szczątkowo zostało nam objawione. Trochę tak, jakbyśmy mieli tylko niektóre elementy układanki i na ich podstawie dookreślali pozostałe?

Tak.

Jeśli to zatem hipoteza, to czemu nie mówimy o Czwórcy? Może więcej Osób Boskich: pięć, sześć, siedem lepiej tłumaczyłoby nam doświadczenie Boga?

Uwaga na słowo „hipoteza”! Określenie „model”, na które zgodziłem się przed chwilą, nie oznacza, że tworzymy jakąś hipotezę, ale że próbujemy opisać rzeczywistość. I dlatego, wracając do pytania, nie mówimy o większej liczbie Osób Boskich, ponieważ ich nie ma. Bóg nam o tym nie powiedział. Gdyby nam (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

TRES VIDIT ET UNUM ADORAVIT

W poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni

EXULTET

Pycha

KLUCZE (DO) PAPIEŻA - CIĄG DALSZY


komentarzeFacebook