Archwium > Numer 477 (05/2013) > Antykoncepcja > PŁODNOŚĆ NIE JEST CHOROBĄ

PŁODNOŚĆ NIE JEST CHOROBĄ
W naszych czasach mamy do czynienia z pewnym paradoksem, bo oto coś, co jest elementem zdrowia, co funkcjonuje prawidłowo, my - pracownicy służby zdrowia - próbujemy czasowo uszkodzić.

FOT. MOODBOARD / CORBIS


ANNA SOSNOWSKA: Jedną z najpopularniejszych metod wśród osób stosujących antykoncepcję jest antykoncepcja hormonalna. Na czym polega jej działanie?

EWA ŚLIZIEŃ-KUCZAPSKA: Przede wszystkim hamuje jajeczkowanie, ale w zależności od tego, jaki kobieta przyjmuje środek, efektywność wynosi tu od 30 do 95 proc. Następne etapy działania antykoncepcyjnego to zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, spowolnienie ruchów perystaltycznych w jajowodach oraz hamowanie wzrastania błony śluzowej, która wyściela jamę macicy. Te działania mają utrudnić przemieszczanie się plemników, zapłodnienie albo, jeśli już do niego dojdzie, uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w macicy. W ten sposób dochodzi do bardzo wczesnego poronienia, którego kobieta nawet sobie nie uświadamia.

Czy to oznacza, że antykoncepcja hormonalna działa również wczesnoporonnie? Dopytuję o to, ponieważ wiele kobiet rozgranicza pigułkę od środków wczesnoporonnych, mówiąc, że tych drugich nigdy by nie wzięły.

Ale to jest właściwie to samo, ponieważ każda antykoncepcja hormonalna uruchamia też mechanizm przeciwzagnieżdżeniowy. Jeśli np. przyjmowana przez kobietę pigułka hamuje jajeczkowanie w 30 procentach, to musi mieć o wiele silniejsze inne mechanizmy zapobiegające ciąży.

Jakie są skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Jest ich bardzo dużo. Pomińmy te doraźne – gorsze samopoczucie, ubytek czy przybór wagi, bóle piersi, głowy, nudności czy plamienia – ponieważ z tym można sobie poradzić. Naprawdę znaczące i niepokojące jes (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ewa Ślizień-Kuczapska - lekarz specjalista ginekolog-położnik, pracuje w szpitalu św. Zofi i w Warszawie. Instruktor NPR, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, wykładowca. Prywatnie żona i mama trojga dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

NAWRÓCENI NA SLOW LIFE

KIEDYŚ CIĘ ZNAJDĘ

U NICH W GŁOWACH

Western z Włodowa

To nie są nasze twarze


komentarzeFacebook