U NICH W GŁOWACH
"U niej w domu", reż. François Ozon, występują: Kristin Scott Thomas, Emmanuelle Seigner, Ernst Umhauer, Fabrice Luchini

EMMANUELLE SEIGNER, ERNST UMHAUER, DENIS MENOCHET W FILMIE U NIEJ W DOMU; FOT. KINO ŚWIAT


 

Władza, seks, sukces. Jak pokazać w filmie te trzy potężne pokusy, miotające niejednym współczesnym człowiekiem? Otóż można to zrobić w sposób dosłowny i oczywisty – przenieść na duży ekran dzieje jakiegoś dyktatora, nakręcić obraz naszpikowany ostrymi scenami erotycznymi bądź też stworzyć kolejną historię o spełnionym amerykańskim śnie. Nie da się wykluczyć, że te dość przewidywalne fabuły zawierałyby jednak jakiś istotny element umoralniający czy dydaktyczny, można natomiast wątpić, czy zrobiłyby na widzu takie wrażenie, jakie robi film U niej w domu François Ozona.

Francuski reżyser, autor słynnego Basenu, zaliczył na przestrzeni ostatnich lat kilka niezbyt udanych prób filmowych, jednak teraz objawił się w pełnej krasie, o czym świadczą nagrody na największych festiwalach, sześć nominacji do Cezara (gdyby nie Miłość Michaela Hanekego, to na samych nominacjach na pewno by się nie skończyło) oraz dyskusje krytyków, którzy zastanawiają się, czy to tylko jeden z najlepszych obrazów Ozona, czy po prostu najlepszy ze wszystkich dotychczas przez niego nakręconych.

Ale nuda

U niej w domu jest wprawdzie opowieścią o wielkich namiętnościach, ale po pierwsze – drzemiących w przeciętnych i nudnawych ludziach, a po drugie – przedstawioną w sposób niezwykle subtelny. A do tego jeszcze i śmieszno tam, i straszno.

Zacznijmy jednak od początku, a początek jest zupełnie inny niż ten mitologiczny, bo tu zamiast chaosu mamy bardzo uporządkowane życie zblazowanego n (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TROCHĘ ROZTROPNOŚCI

To nie są nasze twarze

ROZGRZESZYĆ SPOWIEDNIKA

MIZANTROP I GWIAZDA

STAROŚĆ NIE JEST DLA MIĘCZAKÓW


komentarzeFacebook