SYNDROM VINCENTA
"Vincent chce nad morze", reż. Ralf Huettner, Niemcy 2010, polska premiera 27 września 2013

FLORIAN DAVID FITZ I KAROLINE HERFURTH W FILMIE "VINCENT CHCE NAD MORZE"; FOT. AURORA FILMS


 

Ileż to razy mówimy, że musieliśmy tak postąpić, bo nie mieliśmy innego wyboru? Jak często usprawiedliwiamy się zewnętrznymi okolicznościami, choć tak naprawdę dokonaliśmy wyboru najłatwiejszego? Ile razy – w obliczu stojącego przed nami problemu – mieliśmy ochotę rzucić wszystko i nie oglądając się za siebie, ruszyć, gdzie nas oczy poniosą? Na przykład nad morze.

Vincent nie ma takiej swobody wyboru. Zmuszony przez chorobę robi to, czego nie chce. Niekontrolowane wypowiadanie wulgaryzmów i obraźliwych słów, tiki, nad którymi nie da się zapanować – to objawy syndromu Tourette’a. Choroby nieuleczalnej, utrudniającej życie i kontakty z innymi. A może tak nam się tylko wydaje? Zanim zaszufladkujemy Vincenta w kategorii osób godnych współczucia i wykluczymy go ze świata normalnych, obejrzyjmy film Vincent chce nad morze i zastanówmy się, czego moglibyśmy się od głównego bohatera nauczyć.

Może nad morze?

Po śmierci matki 27-letni Vincent trafia do specjalistycznej kliniki. Zostawia go tam ojciec, robiący karierę polityk – chory syn nie pasuje do wyborczego wizerunku człowieka idealnego. Możemy więc od razu się domyślić, jakie relacje łączą ojca z synem. A właściwie – nie łączą. Bo jak można mówić o relacji, gdy syn jest ważny dla ojca tylko jako wyborca, który ma zagłosować na zaznaczoną przez ojca na liście partię, a ojciec jest dla syna tak istotny, jak wspomniana lista, którą wyrzuca do kosza zaraz po wyjeździe rodzica? W klinice Vincent pozna (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magdalena Wojtaś - absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POLSKA RZECZPOSPOLITA LUKSUSU

OBECNOŚĆ NIEOBECNOŚCI

LEKCJA MUZYKI

KINO W DOMU, DOM W KINIE

LEKCJA MUZYKI


komentarzeFacebook