Archwium > Numer 485 (01/2014) > Felietony > ŁASKA BUDUJE NA RELACJI?

ŁASKA BUDUJE NA RELACJI?

Chyba zacznę dziś od marudzenia. Miesiąc temu napisałem felieton Theological fiction, w którym podzieliłem się swoim marzeniem o decentralizacji organizacji kościelnej (nieco na wzór dawnej struktury patriarchatów). Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie papież Franciszek, który w adhortacji o nowej ewangelizacji (Evangelii gaudium) wyskoczył, ni mniej, ni więcej, tylko z myślą o decentralizacji. Tym samym spalił mi felieton. Fiction, żeby wybrzmiało literacko i robiło wrażenie na czytelniku, powinno jednak pozostawać głównie w sferze fikcji naukowej: znikomego prawdopodobieństwa realizacji. Przyznać się muszę, że ewidentną radość z bardziej realnej możliwości takiego obrotu spraw kościelnych przyćmiły mi nieco niskie uczucia: pragnienie zemsty za tak bezpardonowe odfikcyjnienie mojej fikcji. I z niego niestety rodzi się pomysł na niniejszy felieton: w odwecie postanowiłem ową adhortację skomentować.

Kto zajrzał, wie, że Franciszkowy dokument jest długi. Zemstę ograniczyć muszę do jednego tylko wątku. Uderzyło mnie to, jak rzadko autor odwołuje się do pojęć związanych z klasyczną metafizyką. Na przykład słowo „natura” użyte w sensie zbliżonym do metafizycznego można policzyć na palcach jednej ręki. Góra dwóch. Zdecydowanie częstsze są odwołania do relacyjności. Kulminacyjnym momentem jest nr 115, w którym najpierw kultura zdefiniowana jest jako sposób wchodzenia człowieka w relacje z rzeczywistością, a następnie pada stwierdzenie: „La gracia supone la cultura”. Łaska zakłada kulturę. Czyli łaska zakłada konkretną sieć relacji między człowiekiem a inn (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TOWARZYSZE POTRZEBNI OD ZARAZ

GRATIA SUPPONIT GRAJFKA

ŁONO

JESTEM SFRUSTROWANYM TEOLOGIEM

WIELKI DZIEŃ POWSZECHNEGO WSTYDU


komentarzeFacebook