Archwium > Numer 487 (03/2014) > Orientacje > ILE KOSZTUJĄ MARZENIA?

ILE KOSZTUJĄ MARZENIA?
Grégoire Delacourt, "Lista moich zachcianek", Drzewo Babel, Warszawa 2013, ss. 153.

To jest książka o szczęściu. Takim zwyczajnym. Codziennym. Takim, którego najczęściej w ogóle nie zauważamy. Bo czy skromny dom, mały ogródek i krzak pomidorów to naprawdę powód, żeby czuć się szczęśliwym?

Lista braków

Któż z nas nie pomyślał choć raz w życiu o tym, co by to było, gdyby tak wygrać milion w totolotka? A jeszcze lepiej kilka milionów. O, jak szybko potrafimy w marzeniach zagospodarować taką sumę pieniędzy. Pomysły cisną się do głowy jeden za drugim. Nowy dom, nowy samochód, nowy telewizor, podróż dookoła świata, lokata w banku. No, oczywiście koniec z dwoma etatami, przesiadywaniem po godzinach w pracy, z tym wiecznym odmawianiem sobie różnych przyjemności. Na naszej liście marzeń są jeszcze dzieci – pokaźna sumka dla nich, żeby miały dobry start w dorosłe życie, rodzice, żeby nie musieli na starość sobie niczego odmawiać, przyjaciele, którym już od dawna chcieliśmy pomóc, i z pewnością jakaś dobroczynna organizacja. Żeby nas sumienie nie gryzło. Tylko czy snując te marzenia, kiedykolwiek pomyśleliśmy o tym, co by się stało z naszym życiem, gdybyśmy tak naprawdę wygrali te kilka milionów złotych? A co dopiero, gdybyśmy wygrali osiemnaście milionów pięćset czterdzieści siedem tysięcy trzysta jeden euro i dwadzieścia osiem centów? Czyli tyle, ile wygrała Jocelyne Guerbette.

Zwyczajnie szczęśliwa

Lista moich zachcianek to druga książka Grégoire’a Delacourta. Jego debiutancka powieść Pisarz rodzinny obsypana nagrodami literackimi szybko stała się bestsellerem – najpierw w oj (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BYĆ BARDZIEJ

PO MĘCE WRACAM DO DOMU

A gdy będziemy razem w niebie

MIĘDZY NAMI

PROSZĘ NIE PRZEWRACAĆ ŚWIECZEK


komentarzeFacebook