Archwium > Numer 494 (10/2014) > Orientacje > JESTEŚMY TU, ŻEBY WAS ZABIĆ!

JESTEŚMY TU, ŻEBY WAS ZABIĆ!
Pęknięte miasto. Biesłan, Zbigniew Pawlak, Jerzy A. Wlazło, Znak 2014.

To nie jest książka, którą się pakuje do walizki na wakacje. Nie da się jej czytać, leżąc beztrosko na leżaku. To nie jest książka na długie jesienne popołudnia i na zimowe wieczory. I to na pewno nie jest książka, którą można przeczytać w tramwaju, na przystanku, w pociągu. Bo ona od pierwszych stron budzi ogromny sprzeciw. To-nie-mo-gło-się-wy-da-rzyć. A jednak. Czytamy i wiemy, że to nie jest wymyślona historia. To jest prawda, którą przyniosło życie. Tacy jesteśmy. Nie wierzycie? Przeczytajcie Pęknięte miasto. Biesłan Zbigniewa Pawlaka i Jerzego Wlazło.

Dlaczego Bóg na to pozwolił?

„ – Przyszedłem zobaczyć, czy potrzebuje pani pomocy – powiedziałem półgłosem.

Nawet na mnie nie spojrzała.

– A jaką pomoc możecie mi dać?

– Możemy postarać się o pomoc finansową, jeżeli potrzebuje pani opieki medycznej, to…

– Pieniędzy nie chcę. Nie możecie mi pomóc.

Stałem zmieszany.

– Może opieka psychologa… – Wciąż nie podnosiła wzroku, więc nie umiałem dokończyć zdania. – Mogę się modlić za panią – wyszeptałem wreszcie.

Wtedy spojrzała mi w oczy.

– Modlić? Modlić? Najpierw powiedzcie mi, dlaczego Bóg do czegoś takiego dopuścił!

Od kiedy przyjechałem do Biesłanu, to pytanie towarzyszyło mi na każdym kroku. Nie umiem tłumaczyć Boga. Umiem Go prosić. I staram się zrozumieć, kiedy mnie nie słyszy. Pytanie „dlaczego” zadawane jest w bólu, rodzi się z braku nadziei w obliczu nieszczęścia. „Dlaczego” – wołał Hiob, straciwszy cały (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zmarli to moi przyjaciele

Ocaleni przed Potopem

Przez nich świeci światło

Nie ma życia na parafii

NIE TYLKO JAZZ


komentarzeFacebook