UBODZY W DUCHU
Ubóstwa w duchu nie da się zadekretować lub narzucić. Każdy sam, w szczerości przed sobą i Bogiem, musi odnaleźć własną miarę.

Jezus rozpoczyna Kazanie na górze od problemu, który dotyka każdego, niezależnie od światopoglądu i zaangażowania religijnego: jak to, co posiadam, ma się do mojej przyszłości; lub innymi słowy: po co i jak gromadzę, skoro i tak nadejdzie moment – de facto, jeden z tych najpewniejszych w życiu – kiedy będę musiał zostawić wszystko. Nie chodzi tu o infantylne straszenie śmiercią lub piekłem, lecz o sprawę fundamentalnej wagi, o to, jak odnaleźć i zachować szczęście w życiu w sposób trwały, to znaczy taki, który wykroczy poza granice czasu.

Trudno Jezusowi zarzucić, że teoretyzuje lub że nie ma pojęcia, o czym mówi. Nie tylko dlatego, że jako pierwszy pokonał śmierć, otwierając drogę do wieczności – warunek sine qua non chrześcijaństwa, bez którego „daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15,14) – lecz także dlatego, że zanim rozpoczął Kazanie na górze, sam przeszedł podobną próbę. Na innej biblijnej górze diabeł zaprezentował Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych, mamiąc obietnicą: „Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon” (Mt 4,9; por. Łk 4,7). Perfidia kusiciela polegała na tym, że bezczelnie wykreował się na dobrodzieja, że, jak gdyby nigdy nic, wszedł w rolę Stwórcy, od którego wszystko miałoby zależeć.

Jezus na Górze Kuszenia dał dowód, że pokusom można stawić czoło, że wcale nie muszą się zakończyć detronizacją Boga. O ile sam, boską mocą, zwietrzył podstęp Szatana, o tyle nam, ukąszonym przez grzech pierworodny, pozostawia rady. Dlaczego? Bo świetnie nas zna. Jednak nie wygłasza idealistycznego manifestu z serii „wujek dobra rada”, lecz daje bardzo konkretne wskazówki.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jurczak OP - ur. 1980, dominikanin, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie, członek Międzynarodowej Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego oraz Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej, promotor liturgii w Polskiej Prowincji Dominikanów, wykładowca w Papieskim Instytucie Liturgicznym Anselmianum oraz na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

W DRODZE DO WIARY

Porzucić sieci

ŚWIADECTWO KOŚCIOŁA

PRZEPROWADZKA

Wyryta w sercu


komentarzeFacebook