Z POTRZEBY DUSZY
Żyd, ateista wyrzeźbił pomnik polskiego papieża - tak powinna pani zacząć - śmieje się 90-letni Samuel Willenberg, przystojny, postawny i skory do żartów. Wszystko w tym wstępie jest prawdą. Ale z czasem dociera do mnie, że to tylko błyskotliwy paradoks, przesłaniający głębszą prawdę.

Kiedy pierwszy raz słyszę od Mateusza Środonia, malarza ikon – katolika, że w Warszawie ma stanąć kolejny pomnik papieża Polaka, próbuję się uśmiechnąć. Ale chyba jestem mało przekonująca. – Nie, to nie jest kolejny – Środoń waha się chwilę i znika w pokoju. Po chwili wraca z olbrzymią fotografią – powiększonym projektem nowego pomnika i ustawia ją na podłodze w kuchni warszawskiego mieszkania, w której rozmawiamy. Pełen entuzjazmu zaczyna opowiadać. Rejestruję połowę – projekt jest przejmujący i wyłączam się na chwilę. A potem myślę, że postawienie tego pomnika byłoby czymś ważnym. Choć generalnie, jeśli chodzi o pomniki, jestem ostrożna. Niewielka rzeźba przedstawiająca papieża Jana Pawła II pochylającego się nad Torą miałaby stanąć, jak mówi Środoń, przed kościołem św. Augustyna na Nowolipkach.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Daina Kolbuszewska - psychoterapeutka Gestalt, psycholog, dziennikarka, autorka książki reportażowej Niemka. "Dziecko z pociągu", której bohaterowie zostali upamiętnieni tablicą na dworcu w Krotoszynie. W wolnym czasie szuka na rowerze miejsc, w których można siedzieć i chłonąć ciszę. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Wolność płynąca z rezygnacji

O przewadze głosów chłopięcych

Egzotyczny barok

Modlitwa, cisza i praca

CEGŁA, KTÓRA ZMIENIŁA HISTORIĘ


komentarzeFacebook