Archwium > Numer 496 (12/2014) > Felietony > TO SAMO, TYLKO BARDZIEJ

TO SAMO, TYLKO BARDZIEJ

Co jakiś czas wpadam do McDonalda na hamburgera. Jem go z nadzieją, że tym razem będzie smakował inaczej. Oczywiście zawsze smakuje tak samo, cała, za przeproszeniem, kultura McDonalda polega na tym, że wszystko ma zawsze smakować tak samo, bo jakże mogłoby smakować inaczej, skoro jesteśmy w McDonaldzie. Ludzie płacą, żeby było tak samo, lubią, żeby było tak samo, gdyby nie lubili, to by nie płacili. Mimo to sprawdzam co jakiś czas, właściwie nie wiem dlaczego. Nie smakuje mi to, brzuch potem boli, zawsze jest tak samo źle, a mimo to idę, płacę i jem. A potem dochodzę do nikomu niepotrzebnego wniosku, że w McDonaldzie wszystko zawsze jest tak samo. Jest tak samo, tylko że bardziej.

Podobnie mam z programami informacyjnymi w telewizji. Co jakiś czas oglądam „Fakty” TVN, „Wydarzenia” Polsatu i „Wiadomości” TVP. Wszystkie te programy są o tym samym, tak samo skonstruowane i tak samo opowiedziane. Nie ma znaczenia, co się dzieje na świecie, to nie o to chodzi, chodzi o to, żeby było głośno, choć czasem z dramatyczną modulacją głosu, obrzydliwie, ale tak, żeby ta obrzydliwość łatwo oburzała, lekkostrawnie, choć z zachowaniem pozorów serwowania pełnego posiłku. To wszystko naraz oczywiście.

Jeśli TVN wyjątkowo wymyśli coś nowego, to następnego dnia to samo robią Polsat i TVP, i na odwrót. W efekcie wszędzie jest dokładnie to samo, a jeśli nie jest, to następnego dnia na kolegium redakcyjnym dziennikarz, który nie zrobił tak samo jak konkurencja, ma kłopot.

Na przykład mniej więcej w dziesiątej minucie każdego dziennika, kiedy już omówiony zostanie główny temat polityczny za pomocą (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Rosiak - ur. 1962, dziennikarz radiowy i prasowy. Przez wiele lat był związany z "Rzeczpospolitą", gdzie publikował w dodatku "Plus Minus". Autor książek: "Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista"; "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan"; "Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha"; "Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ANTYKOMUNISTA, AGENT I FILOZOF

GDZIE CI BARBARZYŃCY?

ODNAJDYWANIE SWOJEGO LOSU

WITAJCIE W NASZYM ŚWIECIE!

TIMISOARA - 25 lat po


komentarzeFacebook