Archwium > Numer 503 (07/2015) > Wstępniak > Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

pieniądze w Kościele to temat rzeka – gdy o nich mowa, łatwo o manipulację i ideologiczne ustawienie sprawy. Wystarczy kilka tabloidowych zdjęć z parkingu przy budynku Episkopatu i już możemy oceniać zasobność portfela, pomstować na „czarnych” i ich limuzyny. Co z tego, że wielu biskupów regularnie jeździ pociągami i miejską komunikacją. O tym się raczej nie mówi.

Jest oczywiście jeszcze druga strona medalu, o której znacznie rzadziej rozmawiamy – nikt nie pyta, ile kosztują komunikanty, wino mszalne, świece, ornaty, obrusy i kwiaty do kościoła. Nikt się nie zastanawia, z czego proboszcz zapłaci rachunki za wodę, prąd, gaz i wywóz śmieci, skąd ma wziąć pieniądze na pensje dla organisty, kościelnego i innych pracowników parafii. O tym właśnie opowiada ks. Leszek Slipek, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, i podkreśla, że odpowiedzialność za Kościół i parafię spoczywa na nas wszystkich. Stąd nasze pytania w tym numerze miesięcznika – o to, na co idzie niedzielna taca i z czego żyje ksiądz. Pytamy nie po to, by szukać taniej sensacji, ale by uświadomić sobie, że Kościół w Polsce będzie dokładnie taki, jak o niego zadbamy – my, wierzący, a nie urzędnicy z Watykanu. I tyle będzie w Polsce kościołów, ile zapału i wiary w nas, katolikach, tyle kościelnych jadłodajni i hospicjów, ile w nas miłosierdzia, tylu księży, ile w nas potrzeb, by miał kto sprawować sakramenty.


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa KUL oraz teologii PAT, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze", mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drodzy Czytelnicy,

Lenistwo

WSZYSTKIM RYŚKOM Z "KLANU"

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy czytelnicy,


komentarzeFacebook