IMIĘ BOGA

Każdy, kto był w Afryce, zwłaszcza tej nieturystycznej, z pewnością zwrócił uwagę na malowidła na murach pełniące funkcję billboardów reklamowych, a także na nieograniczoną fantazję, z jaką lokalni przedsiębiorcy nazywają swoje biznesy.

Ja w szczególny zachwyt wpadam zwykle w Demokratycznej Republice Konga, Rwandzie czy krajach zachodniej Afryki. Oto wulkanizator „Bogu dzięki!”, sklep spożywczy „Hosanna Amen”, fryzjer „Wola Boża”, perfumeria „Pocieszyciel”, kiosk (z doładowaniami do telefonu oraz szydłem, mydłem i powidłem) „Błogosławieństwo Boże”. I wreszcie moi faworyci: rzeźnia „Jezus jest ratunkiem!” (z Togo) i kawiarnia internetowa „Tantum ergo” (początek jednej ze zwrotek słynnego hymnu św. Tomasza z Akwinu, który po łacinie brzmi: „Tantum ergo Sacramentum”, a po polsku: „Przed tak wielkim sakramentem”).

Zdarzają się też zupełnie świeckie nazwy (w okolicach Kigali widziałem usługi foto-wideo „Normalne życie”, a w Lome piekarnię „Lufthansa”), jednak zdecydowana większość małych, przydrożnych biznesów odwołuje się do kontekstów religijnych. Ich właściciele chcą być może zapewnić sobie przychylność niebios albo też dodać powagi skleconemu z paru desek straganowi, odruchowo wzbudzić szacunek u klienta. Każdy wszak przyzna, że jakoś inaczej wchodzi się do salonu manicure „Kanaan – Ziemia Obiecana”.

Przyglądając się temu zjawisku, mam wspaniałą okazję, by pomedytować nad jednym z najmniej „używanych” i uświadamianych przykazań, czyli nad tym, kt (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ten przeciwnik nie gra fair

JESTEM NA DETOKSIE

Batalia o puste piekło

Co mówi Duch do Kościoła

BAJKA O ŻYCIU


komentarzeFacebook