Z WŁASNEJ WOLI

Kiedy pracowałem w religia.tv, jeden z moich gości zaproponował, abyśmy umieścili w ramówce show pod tytułem „Nawróć mnie!”. Formuła miała być prosta – oto stajemy naprzeciw siebie: ja i postaci deklarujące się jako niewierzące. W ciągu dwudziestu minut mam zachwiać ich przekonaniem o tym, że nie wierzą albo (wersja full wypas) sprawić, że padną na kolana, zażądają świętych obrazów i rozważą zostanie bielankami.

Przyznaję bez bicia, że pomysł początkowo bardzo mi się spodobał. Zobaczyłem w nim nie tyle okazję do realnego nawrócenia kogokolwiek, ile raczej szansę na przedstawienie w atrakcyjnej formule paru argumentów, które ludzie wierzący mają w zanadrzu, gdy przychodzi im konfrontować się z niewierzącymi.

Minęło mi, gdy po raz pierwszy zgodziłem się poprowadzić minirekolekcje dla gimnazjalistów. Stojąc naprzeciw paruset młodych ludzi, z których większość przyglądała mi się z politowaniem, wyczekiwaniem i gotowością do boju, wiedziałem już, co czułbym, gdyby pomysł tego programu trafił do realizacji. Głoszenie Dobrej Nowiny sprowadziłoby się do cyrku, w którym wynudzona publiczność zasiada na widowni, gotowa nagrodzić brawami słonika, który fiknie kozła, ale jeśli – nie daj Boże – powinie mu się noga, będą gwizdy, tupanie, ziewanie, a w końcu stwierdzenie, że ten cyrk to jednak do kitu.

Dziś, gdy staję przed szkolną młodzieżą, już na wejściu mówię: Słuchajcie, doskonale wiem, jaką mamy sytuację. Ja robię za małpkę, którą zaproszono do was, licząc na to, że małpka się przed wami przeżegna i powie coś o Jezusie, a wtedy i wy zacznieci (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

JESTEM Z TOBĄ

Niezbudżetowany święty

Sprzedawanie Dobrej Nowiny

NIEBO ZWIERZĄT

Co mówi Duch do Kościoła


komentarzeFacebook