Archwium > Numer 513 (05/2016) > Felietony > MATEMATYKA DOBRA I ZŁA

MATEMATYKA DOBRA I ZŁA

Do Trojco-Siergiejewskiej Ławry niedaleko Moskwy, gdzie znajduje się grób mojego (z wyboru) patrona św. Sergiusza z Radoneża (prawosławnego, uwzględnionego jednak również w katolickim kalendarzu), jeżdżę mniej więcej co kwartał od dobrych trzech lat. Jednak dopiero teraz zauważyłem fascynującą koincydencję na rozległym placu, rozciągającym się przed główną bramą wjazdową do klasztoru. W pobliżu okazałego szesnastowiecznego muru, okalającego starą część Ławry, stoi ogromnych rozmiarów posąg św. Sergiusza, zatrzymujący w biegu zdumione jego rozmiarem dzieci, a dorosłych prowokujący majestatem do złożenia pokłonu, jeszcze zanim przekroczą bramę klasztoru. Sergiusz w krajobrazie okolicy zdecydowanie dominuje. Tymczasem dosłownie pięćdziesiąt metrów dalej, nieco schowana wśród drzew, niemal blokując przejście z Ławry do klasztornego domu pielgrzyma, na wydatnym postumencie stoi znacznych rozmiarów głowa Włodzimierza Iljicza Lenina.

Lokatorzy tego samego placu, zbrodniarz i święty. Człowiek, który czynem wyznawał zasadę, że aby zrobić dobrze, trzeba najpierw komuś zrobić bardzo, bardzo niedobrze, i drugi – którego łagodność, mądrość i pokorę doceniła i potwierdziła nawet jednostka tak hiperwrażliwa, jak jego wychowanek – genialny malarz ikon, Andriej Rublow. Na placu trwa niema walka żywiołów. Sergiusz błogosławi, wyciągając ręce również ku nieświętemu Włodzimierzowi. Ów – swoim zwyczajem – nie wiadomo, co robi ani co myśli. Na większości jego pomników, które miałem okazję w życiu widzieć, minę ma zawsze taką samą. Moja nieoceniona, gdy idzie o precyzję opisów, świętej pamięci babcia mawiała: Mina kota s...jącego na puszczy.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Te schody nie mają końca

ŻEBY BYŁ TAK PIĘKNY JAK MISS POLONIA!

KŁOPOTY Z METAFORĄ

TROCHĘ CISZY

Niezbudżetowany święty


komentarzeFacebook