WOJNA PO DUŃSKU
Wojna; reżyseria: Tobias Lindholm; występują: Pilou Asbaek, Tuva Novotny, Soren Malling, Charlotte Munck, Dar Salim; Dania 2015, dystrybucja: Aurora Films.

Podobno wszystkie chwyty są w niej dozwolone. Podobno rozpaczliwe czasy wymagają rozpaczliwych środków. Tak mówią mądrości przekazywane kolejnym pokoleniom od setek lat. Jednak co zrobić, kiedy prawo mówi inaczej? Co w sytuacji, gdy prawo moralne w człowieku nie zostaje skonfrontowane z gwiaździstym niebem – jak chciałby Immanuel Kant – ale z rządzącą się swoimi regułami wojną? Wtedy najczęściej mówimy o prawdziwym życiu. Takim, które w swoim najnowszym filmie – w typowo skandynawski sposób – pokazuje Tobias Lindholm.

Na dwóch frontach

Claus Pedersen jest dowódcą duńskiej jednostki stacjonującej w Afganistanie. Razem z żołnierzami chodzi na patrole, prowadzi dla swojego oddziału szkolenia i tęskni za rodziną, która została w Danii. W tym samym czasie jego żona wychowuje trójkę dzieci i wspiera męża w jego pracy. Kiedy rozmawiają przez telefon, nie skarży się, że jest jej ciężko, choć widz dobrze o tym wie.

Sugerując się tytułem, można powiedzieć, że małżonkowie toczą swoje wojny – on na polu walki, ona w domu. Takie porównanie jest oczywiste. I nie chodzi tutaj o ocenę, komu jest trudniej, kto wykonuje ważniejszą pracę. Każdy dzień stanowi potyczkę, jakiś rodzaj walki. Dla Clausa – na patrolu, w spotkaniu z mieszkańcami wioski, obawiającymi się talibów, w konfrontacji z własnymi ludźmi, którzy nie chcą umierać za nie swoją sprawę. Maria boryka się z problemami życia codziennego, a zwłaszcza z synem, który sprawia coraz więcej kłopotów wychowawczych, odreagowując w ten sposób dotkliwą tęsknot (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magdalena Wojtaś - absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

JĘZYK NA EMIGRACJI

ODSŁONIĆ ŚWIĘTOŚĆ

OBOJĘTNOŚĆ

GŁOWĄ W MUR

ŹRÓDŁO MIŁOŚCI


komentarzeFacebook