Archwium > Numer 514 (06/2016) > Felietony > EKSPERYMENTY ZE SZCZĘŚCIEM

EKSPERYMENTY ZE SZCZĘŚCIEM

Czytam zabawną książkę o starości. Trochę ze zdumieniem, a po trosze z zawstydzeniem. Bo czy wolno się śmiać? W tramwajach zasłaniam okładkę, żeby chichotać swobodniej. Jest na niej staruszek w schludnym pulowerze, z elegancko wyłożonym kołnierzykiem koszuli i zawadiacko zaczesaną siwizną. Patrzy odważnie, prosto w oczy. Zupełnie inaczej niż większość starszych osób, które spotykam. Oni patrzą pod nogi lub w bok – jak ludzie, którzy czują się niewidzialni lub starają się tacy być. Hendrik Groen zerka z okładki inaczej, wręcz figlarnie. Jakby wyzywał na pojedynek starość i nasze przekonania na jej temat.

Nie ma pewności, kim jest autor Małych eksperymentów ze szczęściem. Sekretnego dziennika Hendrika Groena, lat 83 i 1/4. Przewrotne zapiski z domu starości w Amsterdamie powstały pod pseudonimem, co tylko przysporzyło im popularności i rozbudziło ciekawość. Mnie też intryguje, cóż to za człowiek, który miał śmiałość rozproszyć smętne i wyciszone tony, w które uderzamy, mówiąc o ludziach starzejących się i o ich drodze odchodzenia. Kim jest ten ironiczny, łamiący wszelkie kanony mężczyzna, który razem z przyjaciółmi z ośrodka stworzył rodzaj niesfornego gangu. Są niepokorni i nieustraszeni w podejmowaniu tytułowych małych eksperymentów ze szczęściem, nawet jeśli rzecz dotyczy nie napadu na bank, tylko zwykłej wycieczki do miasta czy żartów elektryzujących personel.

Jego codzienne zapiski, ukazujące absurdy, rutynę, dramaty i konflikty starszych osób żyjących w instytucji opiekuńczej, kt&oa (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZACZĘŁO SIĘ

GRUBA PRZESADA

WSZYSTKO ROZPROSZONE

NIECH ŻYJĄ PARÓWKI

KROMKA Z MASŁEM


komentarzeFacebook