STOPEM PRZEZ ŻYCIE

FOT. ARCHIWUM DA "SZOPKA"


Któregoś dnia, gdy po obrzydliwie nudnej pracy odpoczywałem bezmyślnie na kanapie pod kaloryferem (po 40 latach pamięta się takie drobiazgi, bo to była chwila decydująca), nagle przeniknęła mnie świadomość: „Jeśli nie zrealizuję powołania, wówczas przegram życie, będę potępiony”. Myśl ta była tak dopingująca, że jak oparzony w jednej sekundzie zerwałem się z wygodnego leża i pobiegłem do… nowicjatu dominikańskiego.

Były trzy dziewczyny w moim życiu. Narzeczone w cudzysłowie. Wdzięczny jestem im, że zrezygnowały ze mnie jako partnera życiowego. Może przeczuwały, że unieszczęśliwiłbym je. A może prowadzone instynktem Ducha Świętego przeczuwały moje powołanie, były dojrzalsze ode mnie?

Tomasz Pawłowski OP, "Stopem przez życie", Wydawnictwo W drodze, Poznań 1991

Tomasz Pawłowski OP - (1927-2016) dominikanin, legendarny duszpasterz akademicki w krakowskiej "Beczce", wykładowca, autor bestseleru "Przewodnik dla zniechęconych spowiedzią i mszą świętą" oraz innych książek. W wieku 17 lat brał udział w powstaniu warszawskim, w 1949 wstąpił do Zakonu Braci Kaznodziejów. Pracę duszpasterską rozpoczął w latach 60. we Wrocławiu. W 1957 r. został przeniesiony do Poznania, gdzie wspólnie z o. Joachimem Badenim OP prowadził duszpasterstwo akademickie. W 1964 oddelegowano go do Krakowa, gdzie na prośbę ówczesnego biskupa Karola Wojtyły założył duszpasterstwo akademickie "Beczka", które prowadził do 1983. W 1987 roku założył duszpasterstwo akademickie "Szopka". W 2008 roku został udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Najtrudniejsza decyzja

SZKOŁA APOSTOLSTWA

Szkoła apostolstwa

Szczęśliwi wy, którzy teraz płaczecie...

Modlitwa zawierzenia


komentarzeFacebook