Archwium > Numer 515 (07/2016) > Felietony > WYKLUCZENIE KOMUNIKACYJNE

WYKLUCZENIE KOMUNIKACYJNE

Gdybyśmy rzeczywiście wierzyli, że z przekroczeniem jubileuszowych Drzwi Miłosierdzia wiążą się szczególne łaski, montowalibyśmy w wyróżnionych przez papieża świątyniach drzwi obrotowe, by kręcić się w nich bez ustanku. Z jakichś powodów jednak tego nie robimy.

Pierwszy jest taki, że sam symbol nie jest chyba dla wielu z nas specjalnie czytelny. Rzym kazał, więc drzwi wykonano (de facto: oznaczono), ale niewielu się pofatygowało, by wytłumaczyć ludziom, o co w tym wszystkim chodzi. Historia świętych drzwi jest o wiek starsza niż sama idea lat jubileuszowych, które papieże ogłaszali od 1300 roku. Każdy pielgrzym, który w tym szczególnym czasie wybrał się do Wiecznego Miasta, otrzymywał specjalne odpusty, a widocznym znakiem tego, że mu „przysługują”, było dojście do celu drogi, czyli właśnie przejście przez drzwi jednej z rzymskich bazylik. W tym roku (do końca listopada) odpust uzyskać mogą wszyscy, którzy wybiorą się do jednego z wyznaczonych przez swojego biskupa kościołów i spełnią zwykłe warunki odpustu (przyjęcie komunii, modlitwa w intencjach, w których modli się papież). W przepisach dotyczących Roku Miłosierdzia papież pomyślał również o tych, którzy wybrać się nigdzie nie mogą: o chorych i o więźniach. Pierwsi mogą uzyskać odpust jubileuszowy, włączając się w modlitwę transmitowaną przez radio czy telewizję, drudzy – za każdym razem, gdy przechodzą przez próg swojej celi.

Są też jednak na świecie ludzie, którym dostępu do jubileuszowych łask nie ogranicza choroba czy wyrok, ale po prostu bieda. W afrykańskich wioskach, miasteczkac (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Wirtualizacja miłosierdzia

JESTEM NA DETOKSIE

BELKI I DRZAZGI

KŁOPOTY Z METAFORĄ

MATEMATYKA DOBRA I ZŁA


komentarzeFacebook