Archwium > Numer 516 (08/2016) > Orientacje > PRZEKLEŃSTWA WOLNOŚCI

PRZEKLEŃSTWA WOLNOŚCI
"Co przynosi przyszłość", reżyseria: Mia Hansen-Love, występują: Isabelle Huppert, Roman Kolinka, André Marcon, Édith Scob; Francja 2016, dystrybucja: Aurora Films.

Isabelle Huppert i Édith Scob w filmie "Co przynosi przyszłość". FOT. AURORA FILMS


Pewnych zmian się boimy. Innych wyczekujemy z utęsknieniem. Psychoterapeuci i specjaliści od samorozwoju przekonują, że każda z nich jest szansą, a wręcz im gorzej, tym lepiej. Czy można jednak w obliczu zmian zachować stoicki spokój? Żyć tak, jak się żyło, niezależnie od tego, co przynosi los?

Zmiany

Nathalie (Isabelle Huppert) jest nauczycielką filozofii w jednym z paryskich liceów. Jej życie – zarówno rodzinne, jak i zawodowe – od lat płynie ustalonym nurtem. Wszystko ma przemyślane, świadomie wybrane i sprawdzone. Niełatwo ją zaskoczyć. A jeśli nawet tak się stanie, potrafi zachować pozory pełnej kontroli.

Bohaterkę spotykamy w przełomowym momencie życia. Po dwudziestu pięciu latach odchodzi od niej mąż (André Marcon), który tak jak ona jest nauczycielem filozofii. Dzieci też opuszczają rodzinny dom – jej córka wkrótce zostanie matką. Role kolejnych pokoleń wymieniają się. Matkę Nathalie (Édith Scob), dawną modelkę, popadającą w stany maniakalno-depresyjne, trzeba przenieść do domu spokojnej starości. Wkrótce potem umrze.

Także w życiu zawodowym Nathalie zachodzą zmiany. Dotychczasowy wydawca lektur filozoficznych i podręczników postanawia unowocześnić ofertę wydawniczą. Książki nie muszą być dobre, mają się za to dobrze sprzedawać. Najważniejsza jest więc okładka – najlepiej kolorowa, krzykliwa, czego Nathalie nie potrafi zaakceptować. Jej styl pisania okazuje się zbyt wymagający dla potencjalnych czytelników. Dziś trzeba krótko, prosto, najlepiej z wypunktowanymi gotowymi odpowiedziami, by uczeń nie przeciążał sobie głowy m (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TROCHĘ CIENIA

CZUWAJCIE!

ODWAŻ SIĘ BYĆ CZŁOWIEKIEM

IDIOTA

PIEKŁO


komentarzeFacebook